Бізнес закликає владу не здійснювати штучного регулювання зовнішньоекономічної діяльності
У травні Верховна Рада зареєструвала законопроєкт № 3444, яким пропонується уповноважити уряд здійснювати регулювання зовнішньоекономічної діяльності аж до її обмеження або повної заборони. Такі ініціативи викликають занепокоєння у представників українського бізнесу.
Про це повідомили в Європейській бізнес асоціації.
«У січні-квітні 2020 року через вплив пандемії коронавірусу падіння імпорту склало 9,3%. На цьому фоні спроби ще більше обмежити діяльність імпортерів, виглядають, як мінімум, недоречно та суперечать принципу рівності правил гри на ринку. Можливість заборони чи обмеження імпорту, яка встановлюється законопроєктом, фактично нівелює основний принцип свободи зовнішньоекономічного підприємництва, який гарантується основним Законом України – Конституцією, а також Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність»», – йдеться в повідомленні.
Законопроєкт № 3444 не обмежує перелік таких санкцій, що можуть застосовуватись урядом, а також не встановлює чіткі умови та підстави їх введення, строки дії, порядок продовження чи скасування. Так наразі незрозуміло, серед цих заходів буде квотування, встановлення додаткового мита, ліцензування чи якісь інші нетарифні обмеження, на які сфери можуть поширюватись ці регуляції та з яких причин, тощо. Більше того, можливість оскаржити рішення уряду у судовому порядку для компаній не передбачена. Все це надає Кабінету Міністрів суттєві повноваження щодо впливу на зовнішньоекономічну діяльність.
Також представники бізнесу переконані, що перед застосуванням будь-яких обмежень необхідно проаналізувати потенціал вітчизняного виробництва та можливість імпортозаміщення без завдання шкоди для інших суб’єктів господарювання.
«Найбільшу стурбованість викликає відсутність конкретики у даному законопроєкті. Бізнес не розуміє, що саме, наскільки та з яких причин зможе забороняти чи обмежувати Кабмін у контексті зовнішньоекономічної діяльності», – зазначила заступниця директора Європейської бізнес асоціації Світлана Михайловська.
За її словами, Україна як учасник СОТ зобов’язана дотримуватись положень багатосторонніх торгових угод, які дають чіткий вичерпний перелік обставин для введення державою обмежувальних заходів. Отже, необхідно ставитись дуже виважено як з точки зору зовнішніх зобов’язань країни, так і з точки зору внутрішньої економічної ситуації.
Український клуб аграрного бізнесу також звернувся до депутатів та уряду з закликом не підтримувати законопроєкт про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо тимчасових заходів захисту національних інтересів у сфері зовнішньоекономічної діяльності №3444 як такий, що матиме негативний ефект для економіки та інвестиційної привабливості України.