Тваринництво

Для хвороби Гамборо необов’язкові прояви типових симптомів інфікування птиці

Гострий перебіг перебіг інфекційної бурсальної хвороби (хвороби Гамборо) здебільшого спостерігається у птиці віком 3-8 тижнів, коли бурса вже є добре розвиненою, пише журнал «Наше птахівництво».

Якщо птиця є взагалі інтактною, захворюваність може становити 40-100%.

Пік смертності може досягати 20-40% (переважно 5-10%; летальність іноді може становити навіть 60%), і швидке одужання решти птиці протягом 4-7 діб за відсутності секундарних інфекцій.

Для хвороби Гамборо прояв типових симптомів інфікування птиці не є обов’язковою умовою, адже на це впливає низка чинників, які мають діяти у сукупності: вірулентність збудника, вік птиці, рівень материнських антитіл.

За інфікування курчат до 10 діб високовірулентними штамами збудника та за відсутності у молодняку материнських антитіл симптомокомплекс характерних для захворювання ознак у птиці може бути відсутній. Та в будь-якому випадку відбуваються необоротні зміни у фабрицієвій бурсі та настає імуносупресія.

За інфікування курчат у віці 3-6 тижнів високовірулентними штамами збудника реєструється типова клінічна картина перебігу хвороби з яскраво вираженими патологоанатомічними змінами. Перші ознаки, на які варто звернути увагу, – пригнічення та втрата рухової активності, поява проносу, послід білого кольору, курчата сидять настовбурчивши пір’я, тремор. Поступово уражується все наявне у приміщенні поголів’я, летальність подекуди сягає 50%.

Атрофія фабрицієвої бурси відбувається на 3-8-му добу після інфікування, якщо загибель птиці настає раніше, бурса гіпертрофована, набрякла, з ознаками запалення.

Чим меншою є вірулентність збудника, що спричинив захворювання, тим слабший прояв клінічних ознак, але зростає кількість вторинних інфекції та тлі прогресивного відставання птиці від її генетичних характеристик.

У такому випадку пік захворювання припадає на 3-5-ту добу, летальність не перевищує 10-20%. За персистенції слабовірулентних штамів вірусу клінічні ознаки можуть бути взагалі відсутні, проте обов’язково уражується лімфоїдна тканина і спостерігається імуносупресія.

Нагадаємо, диференційна діагностика хвороби Гамборо дозволяє виключити ймовірність інших захворювань у курей.

Довідка

Інфекційна бурсальна хвороба (хвороба Гамборо) – гостра контагіозна хвороба молодих курей, що характеризується запаленням фабрицієвої сумки з подальшою її атрофією, а також суглобів і кишок.