Як з мінімальними затратами перейти на no-till
Аби запустити процес переходу на технологію no-till, не потрібно довго готуватися та купувати багато спеціальної техніки. Достатньо придбати глибокорозпушувач і агрегат для вирівнювання ґрунту, переглянути сівозміну та відмовитися від ґрунтових гербіцидів.
Власним досвідом переходу на no-till поділився директор ТОВ «Мрія» Михайло Войтовик (Київська обл.) під час конференції «Ефективне землеробство: гарантований урожай за несприятливих умов».
«Я рекомендую спочатку купити глибокорозпушувач, потім сучасний агрегат SALFORD або EXCELERATOR, який після розпушувача вирівнює ґрунт. Якщо є проблема з рештками, наприклад, по кукурудзі, то EXCELERATOR може зрихлити ґрунт на 3-5 см, не порушуючи органічних решток, вони залишаються зверху і перекривають пори, які не будуть випускати вологу з землі», – розповів Михайло Войтовик.
Щодо мінеральних добрив, аграрій пояснює, що у ТОВ «Мрія» їх вносять, керуючись виключно результатами аналізу ґрунту. Гербіциди дуже часто не використовують, це залежить від культури-попередника. А за потреби вносять у кілька разів меншу дозу та за допомогою малооб’ємного обприскування.
За словами фермера, у технології no-till дуже важлива сівозміна, густота посіву, а також міжряддя, що впливає на те, як швидко рослина закриє ґрунт, а отже – утримає вологу.
У господарстві не використовують ґрунтових гербіцидів, бо після дощу вони руйнують кореневу систему рослини. Контролюють також рівень гумусу в ґрунті.
«Пожнивні культури – наша спеціалізація. Земля повинна бути завжди вкрита, і мікроорганізмам має бути комфортно. Наприклад, ми посіяли мікс із 10 бобових культур і отримали бульбашкові бактерії, які фіксують азот, і черв’яків, які теж потрібні. Вважаю, що результат дає не конкуренція між рослинами, а їх симбіоз», – додав Михайло Войтовик.
Нагадаємо, вміст гумусу на полях ФГ «Слобідське» зріс за десять років застосування технології no-till. Як повідомлялося, перед зміною технології слід визначити основні проблеми зниження врожайності.