Овочі-Ягоди-Сад

Експерт спрогнозував низькі ціни на яблуко наступного сезону

Експерт спрогнозував низькі ціни на яблуко наступного сезону

На думку економіста інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (FAO) Андрія Ярмака, існує висока вірогідність, що наступний сезон для виробників яблука буде схожий на на сезон з низькими цінами 2018/19 років через посилення конкуренції з боку Сербії, Молдови, Туреччини, Ірану та інших країн.

Про це повідомляє EastFruit.

За словами Андрія Ярмака, два сезони 2019/20 та 2020/21 є винятками. У ці роки у світі недоотримали врожай яблук через заморозки, а споживання фруктів з тривалим терміном зберігання, як яблуко, зросло на час пандемії коронавірусу.

Тим часом і в Молдові, і в Україні, і в Сербії площі садів продовжували розширюватися. У кожній з цих країн зростав рівень інтенсифікації садівництва, що підвищувало потенціал врожайності яблуневих садів. У Молдові дозволили використовувати підземну воду для зрошення – а значить, потенціал врожайності підвищиться. У кожній з цих країн високий відсоток молодих садів, що вступають в плодоношення.

«Якщо не буде чергових катаклізмів у природи, ми можемо отримати по Україні, Сербії та Молдові плюс 250-350 тис. тонн товарного яблука до гіршого сезону», – зазначив експерт. 
Він також уточнив, що Сербія може запропонувати споживачам більші обсяги яблука гарної якості. Ця країна вже тіснить Україну в Азії, в Великобританії і на Близькому Сході.

«Центральна Азія самозабезпечена яблуком, хоча раніше була великим ринком збуту, – розповів Андрій Ярмак. – Реекспорт яблука в РФ через охоплену революцією Білорусь, а також внаслідок коронавірусних обмежень пересування і більш серйозного прикордонного контролю, практично припинився». 

За даними експерта, Іран продовжує нарощувати виробництво і експорт і вже активно наповнює ринок РФ і повністю домінує в нижньому ціновому сегменті Близького Сходу.

Туреччина стає найбільшим гравцем ринку, а вона вже має прекрасні торговельні зв’язки з іншими видами фруктам і активно продає яблуко навіть в країни Південно-Східної Азії. Туреччина та Іран, швидше за все, дадуть плюс 300-350 тис. тонн врожаю до рівня 2018 року в наступному році.


Також зростає виробництво яблук в Румунії, Єгипті та Індії.На думку Андрія Ярмака, українським садівникам потрібно об’єднуватися навколо обміну знаннями та досвідом, щоб підвищити якість продукції, відпрацювати логістику, спільних інвестицій в маркетинг і просування, а також навколо експортної кооперації свіжого яблука преміальної якості.

Читайте також: Експортних яблук не вистачає, – експерт