Як здійснити ампутацію рогів у ВРХ кривавим методом
Ампутацію рогового відростка у великої рогатої худоби кривавим методом можна виконати кількома способами.
Тварину фіксують у стоячому або лежачому положенні, застосовують знеболювальні засоби. Навколо основи рогового відростка виконують циркулярну інфільтраційну анестезію, а також провідникову анестезію нерву рога.
Анестезія настає через 5-10 хвилин. На користь знеболювання під час декорнуації вказує той факт, що після операції швидко знижується рівень кортизолу. Відновлення рівня кортизолу в крові сприяє зменшенню стресу, що менше відбивається на фізіологічних показниках організму тварин і продуктивності.
Відрізання рогу застосовують за переломів рогового відростка біля його основи. Голову тварини ушкодженим рогом повертають донизу й перепилюють його дротяною, дуговою або листовою пилкою нижче від місця перелому, в ділянці непошкоджених тканин.
Дрібні внутрішньокісткові кровоточиві артерії руйнують гостроконечним скальпелем. Для цього до місця кровотечі прикладають вістря гостроконечного скальпеля й поворотами по його осі в різні боки руйнують гаверсові канали разом із судинною стінкою, пришвидшуючи тромбоутворення.
Кровотечу можна зупинити легким прикладанням або доторкуванням до судин, що кровоточать, електротермокаутера або електроскальпеля.
З операційної рани обов’язково видаляють кісткові уламки стерильними марлевими серветками або тампонами.
Для остаточної зупинки кровотечі рекомендують кровоточиву кісткову тканину пломбувати розігрітою на водяній бані антисептичною пастою. Наносити її потрібно так, щоб вона не затікала в лобну пазуху.
На післяопераційну рану накладають стисну пов’язку, яку не знімають протягом 2-3 днів. Одночасно із заміною пов’язки міняють тампони кожні 2-3 дні. В теплу пору року тампони слід просочувати репелентами.
Дефект рога заростає через 3-4 тижні внаслідок розростання фіброзної й кісткової тканин.