Тваринництво

Як полегшити проблемний опорос у свиноматки

Про великий ризик проблемного опоросу свідчать такі чинники:

– процес триває понад п’ять годин;поросята народжуються з інтервалами більше години;

– скорочення черевних м’язів не призводить до народження поросят або до відділення плаценти;

– неможливо визначити, яке порося народилося останнім.

Серед можливих причин проблемного опоросу – порося застрягло в родовому каналі; перекручування матки, через що порося не може народитися; родовий канал дуже вузький (особливість ремонтних свиноматок).

Крім того, причиною може бути і слабкість родової діяльності, що часто трапляється у старих свиноматок. М’язи матки зношуються, тому останні поросята, які зазвичай бувають більшими, піддаються ризику удушення.

Також стінка матки могла бути пошкоджена через попереднє рододопоміжне втручання.

Якщо свиноматка проявляє ознаки занепокоєння, можливо, в родовому каналі застрягло порося і тварині потрібна рододопомога.

Якщо опорос повільний або припинився, можна прогуляти свиноматку проходом у свинарнику, і опорос відновиться.

У свиноматок із відвислою черевною стінкою можуть виникнути ускладнення через перекручування матки, що призводить до ускладнень у народженні поросят.

Рододопомогу потрібно надавати обережно, щоб не завдати болю свиноматці. Вона повинна лежати на боку – це її природне положення, і так вона може зосередитися на опоросі. Ставити свиноматку на ноги не варто.

Рододопомогу тварині надають лише за крайньої потреби.

Як повідомлялося, високий рівень задушення поросят свиноматками пояснюється фіксованим утриманням свиноматок перед опоросом і на підсисному періоді.