Ряд ягід та горіхів є природні ГМО — вчені
Професорка кафедри генетики та біотехнології Санкт-Петербурзького державного університету (СПбДУ) Тетяна Матвєєва повідомила, що волоський горіх, хміль, журавлина брусниця, лохина та чорниця відносяться до природних генетично модифікованим культур (ГМО).
Про це повідомляє FruitNews.
Вчені СПбДУ довели це спільно з фахівцями Інституту молекулярної біології рослин в Страсбурзі.
«Природно-трансгенним виявився культурний арахіс, хміль, рослина гуава, що активно вживається в їжу в тропічних районах. Рослина трьома, яка використовується при приготуванні васабі, також рід, до якого належить волоський горіх. Суринамський вишня, чай, представники роду вакцініум – всім нам відома журавлина, брусниця, лохина, чорниця – природні ГМО», — сказала вона.
Видання пояснює, що трансгенні рослини — це рослини в геноми яких потрапили гени стороннього організму – бактерії або гриба. На даний момент вчені таким же способом створюють генетично модифіковані культури, стійкі до хвороб і шкідників, тому створення генномодифікованих продуктів не знахідка науки, а природний процес.
Це можна спостерігати на прикладі агробактерії, яка може направляти фрагменти своєї ДНК в клітини рослин, що призводить до утворення пухлин на коренях або стеблах і харчуватися речовинами, які утворилися в наростах ураженої рослини. Тютюн і солодка картопля з покоління в покоління передають в своїх ДНК ділянки, що належать агробактеріям. Після дослідження, проведеного вченими Петербурга і Страсбурга, список таких рослин значно розширився.
Читайте також: Сучасна селекція плодових використовує генетичні маркери цінних ознак
«Наш організм з усіма продуктами справляється однаково, ГМО або не ГМО. В залежності від того, якої ми дієти дотримуємося, до нас в організм протягом доби може не більше грама цієї ДНК надійти, велика частина цієї ДНК у нас в травній системі розкладається до окремих нуклеотидів. Де ці нуклеотиди були, в ГМО чи ні, вже нікого не хвилює.Ми харчуємося рослинами, але фотосинтезувати досі ще ніхто з людей не почав. Імовірність того, що ми захоплюємо трансгени, ще менша», — додала Тетяна Матвєєва.
Вчені протягом 3-х років вивчили і проаналізували геноми 631 природно-трансгенних рослин. Отримані дані допоможуть оцінити наслідки поширення ГМО-культур і зрозуміти, що буде з трансгенними рослинами, створеними людиною, через 10 років і через сторіччя.
Тетяна Матвєєва зазначила, що через неприродність процесу створення трансгенних рослин споживачі бояться ГМО, але проведене дослідження показало, що людство постійно стикалося з ним протягом усієї своєї історії.
Додати коментар