Команда «КУН-Україна» провела успішний експеримент з установленням на посівні комплекси KUHN ESPRO анкерних сошників замість дискових
Менше дизпалива й більше вологи!

Команда «КУН-Україна» провела успішний експеримент з установленням на посівні комплекси KUHN ESPRO анкерних сошників замість дискових.
Експеримент — він на те й експеримент, аби перевірити якусь новацію і зробити об’єктивні висновки на майбутнє. Надто ж у такій делікатній сфері, як рослинництво, де до уваги потрібно брати мільйон різних чинників — агрономічних, економічних, організаційних тощо. От команда технічних фахівців компанії «КУН-Україна» і вирішила перевірити: як покажуть себе популярні моделі посівних комплексів KUHN ESPRO, якщо їх «перевзути» потужними зубчатими сошниками.
Звісно, що головним завданням такого експерименту була не проста допитливість, а прагнення дати відповідь на запити багатьох вітчизняних аграріїв. Суть їх зводиться до того, що було б добре, якби такий класний посівний агрегат, як KUHN ESPRO міг якісно сіяти по стерні, аби відразу вбити двох зайців: зменшити кількість проходів, а отже, і витрати, відмовившись від передпосівного обробітку та максимально повно використати накопичену в ґрунті вологу.
— Відповідно, протягом 2022–2023 років ми активно експериментували на полях, де було зібрано врожай без подальшого обробітку, у Київській і Дніпропетровській областях. З цією метою переобладнали два посівних комплекси: 4-метровий механічний KUHN ESPRO M4000C та 6-метровий високошвидкісний пневматичний KUHN ESPRO 6000RC. Машини обладнано дисковими батареями для якісної підготовки ґрунту на глибину висіву і полегшення подальшої роботи зубчатих сошників, — розповідає Максим Антал, фахівець із техніки «КУН-Україна».

А от як сошники для висіву насіння було обрано не класичні дводискові елементи, а лапи зубчатої форми. До того ж форма й розмір лап обирали вкрай ретельно.
— Я можу сказати, що ми випробували безліч варіантів «клинків» і зрештою було обрано лапи вигнутої форми без бокових крилець. По-перше, вони набагато краще проникають у ґрунт, особливо на твердому чи переущільненому ґрунті, що сприяє кращому обробітку на задану глибину. По-друге, завдяки вигнутій формі лапа чинить менший опір під час руху, потребуючи менше енерговитрат. Водночас знижується інтенсивність зношування робочого органа. Також вони забезпечують краще розпушення й аерацію ґрунту, що позитивно впливає на розвиток кореневої системи рослин. До того ж це й кращий ефект змішування, протидія залипанню ґрунту і оптимальне вирівнювання поверхні поля, — зазначає Максим Антал.
Водночас було здійснено всі необхідні випробування та вимірювання щодо міцності такого конструктивного рішення, що підтвердили його високу надійність.
— Дуже цікавим було питання ширини міжрядь під час сівби пшениці: 15 сантиметрів чи вдвічі більше? Як виявилося в процесі тестування наших озброєних анкерними сошниками KUHN ESPRO, оптимальним рішенням став саме варіант на 30 сантиметрів. Так, коли ми сіяли на 15 сантиметрів, то на високій швидкості спостерігався хвильовий ефект із просіданням ґрунту, що спричиняло нерівномірність висіву. Натомість із міжряддями на 30 сантиметрів усе працювало ідеально. До того ж такий варіант забезпечує більшу площу живлення рослин і в перспективі — вищу врожайність. Більші міжряддя пришвидшують розкладання стерні, й за ними легше доглядати, — наголошує фахівець із техніки «КУН-Україна».
Уже навесні 2024 року крок за кроком експериментальні робочі органи посівних комплексів KUHN ESPRO випробовували в різних умов, для висіву насіння різних культур і на різну глибину — від 2 до 15 сантиметрів. Це озима пшениця, озимий ріпак і соняшник. Сукупно таким чином було засіяно майже 300 га у різних ґрунтово-кліматичних умовах.
— Ми висівали насіння ріпаку і соняшнику в необроблену стерню з глибинами 2, 5, 8, 10 та 12 сантиметрів. У кожному випадку це завдання було виконано на відмінно, і це з тим, що швидкість роботи оснащених лапами KUHN ESPRO перебувала в діапазоні від 8 до 15 км/год. Фактично за самою якістю висіву насіння ми не помітили жодної різниці в порівнянні з тим, якби ми сіяли по добре обробленому ґрунту, — стверджує Максим Антал.
Для сівби у всіх випадках застосовували 300-сильний трактор із відчутно більшою потужністю двигуна, ніж потребували як 4-метрова, так і 6-метрові посівні комплекси. Поготів було витрачено всього 6,7–6,8 л пального на гектар, тоді як навантаження на двигун трактора не досягало навіть 60%.
— Тобто ми можемо бачити, що зі збереженням високої точності й продуктивності сівби, притаманній нашим посівним комплексам KUHN ESPRO, ми отримали змогу істотно скоротити фінансові та часові витрати на посівну. Адже висів провадили безпосередньо в стерню — без глибокого дискування, основного обробітку й низки передпосівних проходів техніки. Навіть за мінімальними оцінками це дає змогу заощадити від 10 до 20 літрів пального на гектар, тобто, від 500 до 1000 гривень тільки на дизпаливі. І це ми не говоримо ще про оплату роботи персоналу, зношення ресурсу техніки, економію на переїздах тощо, — зазначає фахівець із техніки компанії «КУН-Україна».
Додатковою перевагою такого технічного рішення є можливість суттєво зменшити шкідливе ущільнення ґрунту завдяки відмові від низки проходів ґрунтообробної техніки, та, що особливо важливо під час весняної посівної, зберегти вологу в ґрунті. Відповідно, насінина потрапляє в середовище з максимально можливою кількістю вологи, що, звісно ж, позитивно впливає на розвиток кореневої системи рослин і швидке їх проростання.
— Слід також наголосити, що, на відміну від застосування традиційних дискових сошників, ми отримали таку перевагу, як чистота посівного ложа від пожнивних решток. Зубчаті сошники, розгрібаючи рештки, звільняють зону закладання насіння й забезпечують безпосередній контакт насінин із ґрунтом, що додатково сприяло швидкому проростанню, — каже Максим Антал.

Додамо, що сіяли в ґрунт із різним ступенем зволоження — як сіяли озимий ріпак у надзвичайно сухий і твердий у господарстві, де протягом чотирьох місяців не випало жодної краплини дощу, так і під непоганий дощ. В останньому випадку перші сходи почали з’являтися вже буквально за кілька днів після висіву насіння.
— Результати врожайності є доволі оптимістичними. Практично у всіх господарствах вона не була нижчою, ніж на полях, засіяних сівалкою з класичними дисковими сошниками. Ба, навіть, ми зафіксували збільшення врожайності на рівні кількох відсотків, — зазначає фахівець із техніки компанії «КУН-Україна».
Тобто в результаті такого цікавого й досить масштабного польового експерименту з переобладнанням посівних комплексів KUHN ESPRO анкерними (зубчатими) сошниками було досягнуто низки переваг. Це істотна економія пального і супутніх витрат, підвищення продуктивності посівної внаслідок відмови від передпосівного обробітку ґрунту, а також ще й підвищення врожайності, очевидно, що не в останню чергу завдяки повнішому використанню запасів вологи в ґрунті, чіткому дотриманню глибини висіву та якісному розпушенню ґрунту на глибину закладання насіння.
— Утім, є певні моменти, на які слід звернути пильну увагу, оскільки вони можуть ускладнити сівбу й негативно вплинути на якість висіву насіння. Оскільки ми сіємо в необроблену стерню, комбайни, що збирають урожай культури-попередника, мають працювати з увімкненими подрібнювачами соломи й рівномірно розкидати за собою пожнивні рештки. За можливості зібрати солому прес-підбирачами. Це вкрай важливо! Також не зайвим буде пройтися перед сівбою по полю котком-подрібнювачем, щоб додатково подрібнити пожнивні рештки й трохи ущільнити ґрунт. Ця процедура не потребує багато пального і часу, проте є дуже корисною, — пояснює Максим Антал.
Як бачимо, варіант переобладнання зубчатими сошниками посівних комплексів KUHN ESPRO з класичними дводисковими сошниками є цікавим рішенням і вже може ефективно використовуватися як повноцінний варіант для прямого висіву насіння в стерню. Конструктивно зубчатий сошник набагато простіший від дводискового, а тому й вартість його в рази дешевша. Гадаємо, що зі свого боку команда «КУН-Україна» охоче розповість додаткові подробиці такого експерименту й допоможе здійснити переоснащення наявних чи нових посівних комплексів KUHN ESPRO лаповими робочими органами.