
Через дефіцит продуктивної вологи в ґрунті аграрії перебувають у постійному пошуку вдосконалення технології вирощування культур
Добрива для посушливих умов

Через дефіцит продуктивної вологи в ґрунті аграрії перебувають у постійному пошуку вдосконалення технології вирощування культур.
Дефіцит продуктивної вологи в ґрунті — гостра проблема для аграріїв в останні десятиліття. Тому вони перебувають в постійному пошуку вдосконалення технології вирощування культур, зокрема у сфері живлення. З огляду на ці виклики компанія Ukravit започаткувала новий напрям — власне виробництво рідких комплексних добрив.
Якими добривами поповнився продуктовий асортимент, і як це допоможе оптимізувати живлення культур — розповідають фахівці компанії.
Брак вологи й доступність сполук фосфору

«Визначення вмісту продуктивної вологи — важливе дослідження, яке фахівці Ukravit Institute проводять у весняний період, — розповідає начальник відділу продуктів і сервісів мікродобрив компанії Сергій Адаменко. — І згідно з отриманими в останні роки результатами, можемо сказати, що ситуація не зовсім сприятлива, особливо на Півдні. Наприклад, в Одеській області, залежно від попередників та умов поля, вміст продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту становить 80–140 мм. Його вистачить на формування врожайності пшениці озимої максимум до 2,0–2,5 т/га, соняшника — близько 1,5–2,0 т/га. Проте цього замало».
У разі недостатнього вмісту вологи у верхньому шарі ґрунту висіяне на рекомендовану глибину насіння не завжди може засвоїти рухомі сполуки фосфору, щоб сформувати добре розвинену кореневу систему і нормально розвиватися, додає фахівець. Тим часом фосфор на початкових фенофазах сприяє росту й розвитку кореневої системи, зокрема утворенню бічних кореневих волосків, які активно споживають воду і мінеральне живлення. Він також бере участь в енергетичному обміні й сприяє передачі генетичної сили гібрида або сорту. Особливо це важливо для фосфоролюбних культур, таких як буряк цукровий, пшениця озима та кукурудза.
Причини фосфорного голодування
За результатами досліджень Ukravit Institute, не менш як 40% ґрунтів України мають середній, низький і дуже низький вміст рухомих сполук фосфору — від 10 до 15 мг, максимум — 20 мг/кг ґрунту (за Olsen). Проте для реалізації генетичного потенціалу буряка цукрового вміст Р2О5 має становити на рівні 45 мг/кг ґрунту, для пшениці озимої — понад 25 мг/кг, для кукурудзи на зерно — 20 мг/кг.
Водночас можуть бути й інші причини фосфорного голодування: низький вміст органічної речовини, низькі температури ґрунту (за температури ґрунту нижчої ніж +10 °С сполуки фосфору погано засвоюються), різкі перепади температур, надмірне зволоження ґрунту, недостатнє застосування органічних і мінеральних фосфорних добрив. На засвоєння сполук фосфору також впливає рН ґрунту — його оптимальне значення має бути 6,5–6,7. Проте близько 60% ґрунтів України мають рН(KCl) 5,5–5,8 або й нижче.
Рідкі комплексні добрива

«Наша компанія є максимально клієнтоорієнтованою й із року в рік покращує комплексний сервіс для аграріїв, — зазначає начальник відділу мінеральних добрив Ukravit Павло Панич. — Тому до наявних напрямів ми вирішили додати ще одне рішення в сегменті живлення культур — рідкі комплексні добрива (РКД) Авангард NPK. Ринок РКД для України досить новий, і його ємність стрімко збільшується. Рідкі добрива завжди були більш технологічними у застосуванні порівняно з гранульованими, а тепер ще й з’являються можливості їх точного внесення спеціальними аплікаторами в насіннєве ложе. Тож сьогодні ми бачимо тенденцію до збільшення застосування рідких добрив і до зменшення — гранульованих».
Компанія пропонує три марки РКД: Авангард NP 8-24, Авангард NPK 5-20-5, Авангард NPK 3-18-18. Вибір класичних формуляцій, що містять тільки головні елементи мінерального живлення, невипадковий: уже понад 15 років Ukravit виробляє лінійку мікродобрив Авангард, які можуть комбінуватись із РКД у «поживні коктейлі», залежно від фізіологічних потреб культур.
Доступний фосфор для вдалого старту
Авангарди NPK від Ukravit містять легкозасвоювані ортофосфати, коефіцієнт використання яких на 10–30% вищий порівняно з гранульованими фосфорними добривами. До їх складу входить амонійний азот, втрати якого в ґрунті є мінімальними (2–5%), він не вимивається в нижчі шари ґрунту. Добрива мають рН 6,5, що є оптимальним для засвоєння сполук фосфору й інших елементів мінерального живлення. Завдяки використанню у виробництві високоякісної сировини добрива не містять баластних токсичних сполук і важких металів.

«Наші рідкі комплексні добрива забезпечують активний ріст і розвиток кореневої системи та вегетативних органів, — зазначає Сергій Адаменко. — Вони покращують стійкість культур до вилягання, поліпшують їх опірність стресам, низьким і мінусовим температурам, підвищують толерантність до низки хвороб внаслідок того, що на перших порах культура отримує достатню кількість легкозасвоюваного фосфору, азоту і частково — калію. А високе забезпечення сполуками фосфору зменшує коефіцієнт водоспоживання — тобто культури витрачають менше води на формування врожайності».
Універсальність застосування
Світовий досвід доводить: найкращий результат на культурах можна отримати за застосування рідкого легкозасвоюваного фосфору в насіннєве ложе при посіві. Водночас Авангард NPK рекомендується застосовувати за допомогою інжекторного аплікатора разом із КАС за технологією CULTAN, позакоренево, з поливною водою в системах крапельного поливу, дощування, гідропоніки, а також для передпосівної обробки насіння. Важливо й те, що дозу добрив можна рівномірно і точно розподілити на поверхні ґрунту сучасними агрегатами.

Авангард NPK рекомендується комбінувати в одному робочому розчині зі стимуляторами росту, мікробіологічними препаратами, коректорами дефіциту елементів мінерального живлення — Авангард Бор, Авангард Мідь, Авангард Цинк, Авангард Молібден й ін.
Виробництво й перспективи
Добрива виготовляють із високоякісної сировини на сертифікованому обладнанні на виробничих потужностях у м. Черкасах. Кожен етап виробництва — від перевірки якості сировини до готового продукту — контролюють в аналітичних лабораторіях Ukravit Institute.
«Наші рідкі комплексні добрива орієнтовані на всіх без винятку агровиробників, які прагнуть удосконалити технологію вирощування: від фермера, який обробляє 100 га, до холдингів, що мають в обробітку понад 50 тис. гектарів, — зазначає Павло Панич. — Залежно від потреби й обсягів Авангард NPK реалізуються в широкому діапазоні фасування: від каністр 20 л та кубів об’ємом 1,3 т до великих партій, які доставляють у господарства автоцистернами. Аграрій навіть може отримати наші РКД наливом у власні ємності на виробництві в Черкасах».

Компанія гарантує високу якість добрив: кожна партія має сертифікат, що підтверджує це. Якщо йдеться про реалізацію автотранспортом, водій отримує запломбований контрольний зразок добрив, який при отриманні за потреби можна звірити з умістом цистерни.
У планах Ukravit — розвиток напряму, насамперед — розширення потужностей для зберігання. Також за запитом споживачів у майбутньому можливе розширення продуктової лінійки РКД Авангард NPK.
Матеріал надала компанія Ukravit
