На сонячній електростанції вирощують овець та ягоди

У 2019 році компанія «Тесла Енерго», яка спеціалізується на будівництві та обслуговуванні промислових СЕС, побудувала Ганську сонячну електростанцію поблизу Бердичева на Житомирщині. Ця станція стала першою агровольтїчною СЕС, де успішно суміщаються три функції: вироблення і продаж сонячної електроенергії,
розведення овець, які екологічно «скошують» траву під панелями та вирощування ягід на вільній ділянці.
Про це повідомляє Rubryka.
На 30 га електростанції пасеться до 250 голів овець, лохина та полуниця посаджені на 1,5 га.
«Специфіка будь-якої сонячної станції в тому, що траву, яка росте під та між панелями, необхідно скошувати, – пояснює видання. – Якщо рослини торкатимуться панелей, це створюватиме пожежні ризики. А будувати конструкцію вищою, аби трава не торкалась панелей – дорого, а отже, невигідно. Крім того, згідно з європейською політикою ESG Investment policy, для того, щоб бути «зеленою» продукцією та «зеленим» кіловатом, компанія не має права використовувати будь-які хімічні речовини на території станції, тож «задушити» траву хімікатами – теж погане рішення. Траву доводилось постійно скошувати, витрачаючи на це додаткові ресурси».

Однак рішення є. Ідейна засновниця проєкту, Ольга Грамотенко, вирішила реалізувати ідею, яку вона запозичила у схожих проєктах в Данії – залучити до косіння трави тварин. Спочатку думали про кіз, втім врешті зупинились на вівцях – вони не такі активні, тож не стрибатимуть на панелі. Вівці здавались ідеальним варіантом – вони легко проходять під панелями, а вмінню цих тварин «викошувати» траву позаздрять власники найкращих англійських газонів.
Частина території, втім, залишалась вільною від сонячних панелей — не дозволив рельєф. Так близько 1,5 га землі засадили лохиною та полуницею. Між кущами проклали автоматичний полив, який працює від власного виробітку електроенергії.

Щобільше, розведення, утримання овець та догляд покривається коштом продажу нового поголів’я. Наприклад, позаминулого року на станції було 80 голів, а минулого — вже 250. Частину з них продали, тож зараз там проживає 125 овець і баран. Обслуговуванням станції займається дочірня компанія ТОВ «Тесла Енерго» – ТОВ «Тесла Енерго Сервіс». За словами керівника компанії Геннадія Нестерчука, вівці справляються зі своєю роботою приблизно на 80%, близько 20% території все ж потрібно скошувати вручну.
Читайте також: Над малиновою плантацію розмістили сонячні панелі на 8,7 МВт