Тваринництво

За теплового стресу знижується ефективність відтворення корів

За теплового стресу знижується ефективність відтворення корів

Продуктивність корів і ефективність їх відтворення значною мірою залежать від умов утримання, мікроклімату в корівнику. Для корів комфортною температурною зоною є діапазон  від -4 до +18 °С, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Якщо температура підвищується до +27 °С і вище (температурно-вологісний індекс ‒ 72), корови перебувають у стані теплового стресу, який погіршує їхній добробут і продуктивні показники.

За даними американських дослідників, у корів голштинської породи температура тіла в нормі ‒ 38-39 °C із середнім значенням 38,5 °C. За легкого теплового стресу температура тіла підвищується до 39,2 °C, за помірного ‒ до 39,3-40 °C, від помірного до важкого ‒ до 40,1-40,5 °C, за важкого перевищує 40,5 °C.

До прикладу, минулого літа в господарствах без систем контролю мікроклімату в обідню пору температура тіла корів досягала 41 °C.

Температурний стрес має комплексний негативний вплив на ефективність відтворення: погіршується проявлення ознак стадії збудження, зменшується заплідненість, підвищується рівень ембріональної смертності. Як наслідок у стаді збільшується кількість неплідних корів, отже, розбалансовується нормальний ритм роботи ферми: через дев’ять місяців вона отримує менше отелень, а в наступні місяці, навпаки, забагато, що перевантажує сухостій і збільшує патології транзитного періоду.

Однією з причин падіння заплідненості в проблемних корів є підвищення рівня ранньої загибелі ембріонів у момент вилуплювання та імплантації до 15-40% через низький рівень прогестерону. Особливу увагу цьому питанню слід приділяти в період теплового стресу, тому що він теж знижує рівень прогестерону.

Варто мати на увазі, що за теплового стресу завжди підвищується рівень анафродизії, тому ефективність систем автоматичного моніторингу статевої циклічності може бути дуже низькою.

Для поліпшення ефективності відтворення влітку ідеальним рішенням є монтаж систем контролю мікроклімату. Також є методи фармакологічного поліпшення ефективності відтворення.