Як ставковим господарствам підвищити ефективність годівлі

Для підвищення ефективності рибництва необхідно впроваджувати сучасні підходи до підготовки кормів, балансування раціону, використовувати інноваційні методи. Зокрема, йдеться про ферментацію зернових, екструдування кормів, використання преміксів і білкових добавок, гранульованих кормів.
Про це в своїй колонці на Аgrotimes пише технолог ТОВ «Вісмар аква» Любомир Гайдамака.
Основною проблемою ставкових господарств є використання незбалансованих кормів, основу яких складають дешеві продукти, як-от подрібнене зерно пшениці, ячменю, кукурудзи та соняшниковий шрот. Ці компоненти часто не обробляються належним чином і не враховують потреби риби в основних поживних речовинах.
«Результатом такого підходу є низька ефективність годівлі, коли для приросту 1 кг риби необхідно 4-5 кг корму, що значно збільшує витрати й уповільнює ріст риби», ‒ зазначає експерт.
Оптимальним рішенням для українських ставкових господарств є комбінований підхід, що включає:
- Використання місцевих кормових ресурсів із попереднім обробленням. Наприклад, ферментацію зернових або екструдування реально запровадити навіть у невеликих господарствах.
- Балансування раціону за допомогою преміксів. Це ‒ доступний спосіб поліпшити якість кормів без значного збільшення витрат.
- Раціональне використання дорогих спеціалізованих кормів: на критичних етапах вирощування чи для мальків.
- Навчання персоналу сучасним методам годівлі. Підвищення кваліфікації працівників сприятиме ефективнішому використанню кормів і зниженню втрат.
«Впровадження цих методів знижує витрати на годівлю, підвищує продуктивність господарства та якість вирощуваної риби, ‒ наголошує Любомир Гайдамака. ‒Наприклад, зменшення кормового коефіцієнта до 2,5-3 заощаджує до 40% кормів, що може компенсувати витрати на додаткове оброблення та премікси. Крім того, поліпшення якості продукції підвищує її ринкову вартість, і виробники отримуватимуть більше прибутку».
Як повідомлялося, компанія Fisheri Tech, яка виробляє повнораціонні корми для риби й креветки, отримала міжнародний сертифікат.