Подагру в птиці провокують помилки в налаштуванні ліній напування
Однією з основних проблем, пов’язаних з роботою ліній напування у пташнику, є виникнення сечокислого діатезу (подагри), пише журнал «Наше птахівництво».
Вона характерна для молодняку першого тижня вирощування та спостерігається, коли курчата обмежені вільним і легким доступом до води. В такому разі швидко розвивається пригнічений стан, знижується споживання корму, а на другий-третій день у стаді зростає середньодобовий падіж.
Встановити діагноз сечокислого діатезу нескладно. Про проблему свідчить низьке споживання птицею води й корму протягом доби. Під час розтину на внутрішніх органах (особливо серці) видно білі відкладення кристалів солей.
На практиці сечокислий діатез у стаді пов’язаний із такими причинами:
‒ недостатній фронт напування. Особливо уважним слід бути за використання технології з розміщення курчат у брудерні зони з високою щільністю поголів’я. У цьому разі, щоб забезпечити оптимальний фронт напування, спершу доцільно використовувати додаткові напувалки;
‒ лінії напування чи значні її ділянки встановлено на неправильній висоті. Якщо лінія занадто низько, курчата не бачать крапельки води, що звисають, і не розуміють, де потрібно пити. Якщо лінії підняті зависоко, птиця не може дістати до напувалок. Важливо стежити за тим, щоб лінії напування на всій довжині були підвішені паралельно підлозі і на належній висоті;
‒ неправильно виставлений тиск води в системі. За високого тиску води курчаті не вистачить сил, щоб натиснути на ніпель.
Ніпелі з вертикальним натисненням (180°) використовують для дорослої птиці, щоб уникнути зайвого розбризкування і проливання води. Для курчат вибирають ніпелі з вертикальним і латеральним натисненням (360°).
Як повідомлялося, через біоплівку значно сповільнюється проточність води у лініях напування.