Сезон плодоовочевого ринку стартував під значним впливом погодних негараздів весни та літа й обіцяє стати одним із найбільш неоднозначних
Ринковий курс
Сезон плодоовочевого ринку стартував під значним впливом погодних негараздів весни та літа й обіцяє стати одним із найбільш неоднозначних за останні роки.
Підвищення цін на яблука має й інші важливі чинники крім втрат урожаю цього сезону. А прогнози щодо великих збитків, що спричинили погодні умови, у деяких областях виявилися дуже перебільшеними. Тому експерти вже прогнозують зниження ціни найближчим часом. Утім, темпи експорту на старті сезону дуже повільні та й обсяги незначні. Ціни на логістику стабілізувалися.
Тим часом ринок овочів борщового набору практично повністю перейшов на свої звичні рейки: фермери, гуртові компанії, ритейлери та інші учасники ринку вже відійшли від шокового стану 2022–2023 років. Хоча говорити про повну стабілізацію ринкової ситуації ще зарано, і учасники овочевого ринку мають ураховувати у своїх планах ризики обстрілів енергетичної інфраструктури, можливу девальвацію гривні, брак робочої сили та інші несприятливі економічні чинники, не згадуючи вже про умови роботи виробників у прифронтових районах.
ДИКТАТ КОНЦЕНТРАТУ
За даними компанії USPA Fruit, Україна отримала врожай яблук нижчий за середній. Сьогодні експортери орієнтуються на мінус 30% звичайних середніх обсягів у головному регіоні вирощування яблук — Вінницькій області, хоча подекуди втрати ще більші. Інші регіони втратили менше.
«За нашими спостереженнями на Буковині та Закарпатті яблук не на багато менше, ніж зазвичай, а деякі виробники сигналізують навіть про рекордний урожай, — зазначає Володимир Гуржій, керівник USPA Fruit. — Мабуть, уже недоцільно розказувати, що найменше втрачають професійні виробники, які обладнують сади всім необхідним: від протиградової сітки, до спеціальних схем обприскування для запобігання стресів у рослин».
Місцями експерт зазначає зниження врожайності яблук сорту Ред Делішес. Якісних плодів сорту Голден також буде менше, бо через пізні заморозки на них з’являється сітка, що переводить їх у категорію 2 сорту.
Сьогодні гуртова ціна на яблука всередині України досягає 25 грн/кг, а роздрібна — 40 грн/кг. Основна причина такого підвищення — ціна на технічне яблуко, яка вже сягає майже 0,30 євро/кг. Це просто рекордна ціна, яку учасники ринку не пам’ятають за багато років.
«Тут підвищення ціни мало б зупинитись, оскільки в Польщі за таке саме яблуко вже платять менше, — зауважує Гуржій. — Знову ж питання з можливістю відвантажувати яблуко на мережі — яблуко є, але сортувати немає кому, ось і виникає певний дефіцит, але яблуко є. Знову скажу дуже непопулярну думку, як на сьогодні, і ризикую бути розкритикованим, але я думаю, що ціна знизиться і, якби не ситуація з високими цінами на ринку концентрату, то я б про зниження ціни за тижнів 4–6 говорив би упевнено».
Високі ціни на технічне яблуко — це також одна з двох важливих причин повільного старту експортного сезону й поки що незначних обсягів відвантаження за кордон. Друга — дефіцит робочої сили, адже бракує людей навіть на вчасне збирання врожаю, а для сортування яблук і поготів. У цьому сенсі виробники майже рятують урожай, наголошує Гуржій.
Тим часом, хоча на зовнішніх ринках обсяг продажів є нижчим за звичайний, ціни не виросли дзеркально до цін на українське яблуко, розповідає Гуржій, базуючись на спілкуванні з певною низкою баєрів в окремих країнах.
ЧЕРВОНЕ І ЧОРНЕ
За оцінками керівника USPA Fruit, ціни на логістику частково стабілізувались і стали більш прогнозованими, проте непередбачуваний транзитний час є складним питанням. Водночас деякі морські лінії обіцяють чітке планування транзиту, але для перевірки цих обіцянок треба здійснити більший обсяг поставок.
Компанія «Сади Дніпра» вже розпочала експортувати яблука в країни Аравійського півострова, але цього сезону натрапила на низку викликів. Як зазначає експорт-менеджер компанії Альона Щебетаха, через подовжені строки доставки довелося тимчасово припинити постачання до таких країн, як Оман, Бахрейн і Кувейт. «Для нас це критично, адже транспортування становить значну частину витрат», — коментує Щебетаха.
Попри це, компанія активно працює над оптимізацією логістики через порти Рієка, Констанца та Трієст. Нині «Сади Дніпра» переорієнтовуються на європейський ринок, де конкурують із дешевими польськими та італійськими виробниками.
«Ми маємо високоякісний продукт, який за органолептичними характеристиками не поступається яблукам із Європи, але для успіху на цьому ринку важлива не лише якість, а й швидкість доставки», — зазначає Щебетаха.
Володимир Гуржій розповідає, як нині складаються поставки в найближчих конкурентів України: активно вантажить Сербія, Польща та Молдова, за його спостереженнями, вантажать повільніше, ніж зазвичай. Щодо географії постачань самої України, вона у цьому сезоні вже більш-менш стала.
«Для зміни географії потрібна допомога нашої держави, — зазначає експерт. — Усі українські садівники чекають багато років на укладання угод на рівні держав з Індією, Єгиптом, В’єтнамом, Канадою, країнами Південної Америки… З іншого боку, можуть змінитись тренди. Якщо морська логістика не буде швидкою, доведеться експортувати у Європу або інші регіони з наземним типом логістики».
Уже традиційно Гуржій радить стратегію продажів яблук на сезон. За його словами, виробник орієнтується на поточні високі ціни й уважає, що вони підвищуватимуться й надалі, а в результаті багато виробників планують притримати старт продажу яблук як мінімум до грудня.
«Моя ж думка щодо стратегії незмінна — продавати раджу за першої ж можливості, знову ж спираючись на власні ресурси, — резюмує спеціаліст з експорту яблук. — Сьогодні всі говорять про високі ціни, а я б не був таким категоричним, оскільки крім високих цін на технічне яблуко інших чинників, що могли б вплинути на підвищення ціни, немає. Хоча ситуація на міжнародному ринку концентрованого соку яблук дуже гаряча, ціни ростуть постійно, і це підштовхує ціни на сировину».
На світові ціни нового сезону, як завжди, впливатиме співвідношення попиту та пропозиції, резюмує Гуржій. Якщо пофантазувати, що ціни на технічне яблуко й далі підвищуватимуться, то великий обсяг яблук спрямують на переробку, адже кон’юнктура на ринку концентрату дозволяє прийняти багато сировини, і це може створити певний дефіцит свіжих яблук наприкінці сезону.
«Компанія USPA традиційно бере участь у виставці Fruit Attraction Madrid, що проходить із 7 по 10 жовтня, і вже після виставки буде більше інсайтів, якими ми зможемо поділитись», — додає керівник компанії.
БОРЩОВИЙ СТАРТ
В Україні поступово набирає обертів основна частина нового овочевого сезону-2024/25 — вже третього поспіль, що проходить в умовах повномасштабного вторгнення росії. Незважаючи на це, ринок здебільшого стабілізувався, і його учасники майже повністю адаптувалися до роботи в умовах війни, вважає Євген Кузін, аналітик плодоовочевого ринку в проєкті EastFruit. За спостереженнями експерта, новачки, що входили в ринок останніх два роки й вирішили на ньому лишитися, вже набили свої перші ґулі й у деяких випадках показують більш професійний підхід до роботи та планування.
«Виробникам овочів борщового набору вистачило тільки одного сезону-2023/24, щоб не лише повністю зняти з порядку денного питання продовольчої кризи, яке з’явилося в інформаційному просторі відразу після повномасштабного вторгнення, а й навіть отримати перевиробництво за певними категоріями продукції, — зауважує він. — Ба більше: на ринку вже домінують передвоєнні тенденції, коли ситуацію на ньому визначає власне не війна, а доволі знайомі чинники у вигляді погодних умов і цін на ту чи іншу продукцію попереднього сезону».
Картопля. За словами Кузіна, ціни на картоплю в сезоні 2023/24 були на рекордних або близьких до рекорду рівнях, а Україна імпортувала найбільший обсяг продовольчої картоплі за останні три сезони. Влітку цього року ціни трималися на історично високих показниках, і нинішній діапазон у 15–20 грн/кг (0,36–0,49 дол./кг) є рекордним — порівняти можна лише із сезоном-2019/20, коли Україна імпортувала понад 450 тис. тонн картоплі.
«Погодні умови для виробництва картоплі в Україні цього літа виявилися зовсім нелегкими, — нагадує аналітик. — Аномальна посуха не лише заважала збиральній кампанії, а й негативно вплинула на калібр бульб, їх урожайність і власне якість через механічні пошкодження в процесі збирання. До завершення основної збиральної кампанії ще зарано, але про проблеми з урожаєм і його якістю повідомляють фермери практично з усіх основних регіонів виробництва».
Більше з тим, питання якості вирощеної картоплі стало темою номер один і серед фермерів інших європейських країн, констатує експерт, хоча площі під цією культурою в основних країнах — виробницях ЄС цього сезону досягли одного з найвищих рівнів за останні роки. До проблем, спричинених погодними умовами, додалися також труднощі з якістю насіннєвого матеріалу, що відчуваються по всьому європейському регіону та Північній Африці через скорочення виробництва насіннєвої картоплі в попередні сезони.
«У результаті Україна вперше з 2020 року була змушена імпортувати картоплю у вересні, в період збиральної кампанії для зберігання взимку», — розповідає Кузін.
Наразі в Україну завозять відносно невеликі партії картоплі з Польщі та Литви, а також продукцію з Туреччини. Масового імпорту на рівні 2019–2020 років поки що не спостерігається, і ці поставки мають вигляд тимчасового рішення для покриття дефіциту в період між середньосезонними та пізніми сортами. Однак у майбутньому, припускає аналітик EastFruit, імпорт відіграватиме важ ливішу роль на українському ринку, впливаючи на обсяг пропозиції й, можливо, визначаючи ціновий рівень після реалізації основних запасів від вітчизняних виробників.
Цибуля ріпчаста. За словами Євгена Кузіна, сьогодні це «найзагадковіша» для прогнозування культура. Посуха по всій Україні та надмірні опади на Півдні негативно вплинули на якість, розмір і врожайність цибулі в багатьох господарствах. Однак значного скорочення площ під ріпчастою цибулею все ж не передбачається.
«По-перше, минулого сезону ціни на цибулю почали підвищуватися тільки в травні, проте їх рівень упродовж усього сезону був відносно високим, — каже експерт. — По-друге, ціни все ж таки підвищились у травні поточного року, до того ж доволі серйозно — в середньому вдвічі від рівня квітня».
Поточні ціни на ріпчасту цибулю в Україні становлять 9–15 грн/кг (0,22–0,36 дол./кг), що майже відповідає тогорічному середньому рівню. Наразі серйозних причин для перегляду цін немає, вважає Кузін, — збиральна кампанія триває, і цибулю закладають на зберігання. У майбутньому багато залежатиме від якості врожаю та його здатності зберігатися, тому теоретично можливий сценарій, за якого проблеми з якістю призведуть до підвищення цін.
«З іншого боку, приклад минулого сезону показав, що обсягів продукції належної якості вистачає на стабільне постачання навіть за домінування новачків на ринку та невизначеності щодо енергетичної безпеки, — розмірковує аналітик. — До того ж у Польщі поточного сезону виробництво, за попередніми оцінками, може досягнути одного з найвищих показників за останні десятиріччя».
Капуста головчаста. Цього сезону капуста може стати культурою, на ціну якої найбільше вплинуть погодні умови та цінові тенденції минулого сезону. За даними EastFruit, протягом попереднього сезону 2023/24 ціни на капусту змінювалися незначно, і середній рівень у квітні 2023 року майже відповідав показникам грудня того самого року.
«Не тішили ціни й виробників капусти ранніх сортів, — додає Кузін. — Ці чинники точно впливали на плани виробників із виробництва капусти для зберігання. До того ж багато хто з виробників нині побоюється закладати капусту на зберігання через наявні проблеми з якістю».
Суттєвий вплив на ситуацію мала погода. Вже влітку через спеку виробники почали повідомляти про значні проблеми з якістю продукції та формуванням урожаю. Як результат, ціни на білокачанну капусту влітку підвищились, а наразі досягли 18–25 грн/кг (0,44–0,61 дол./кг), що є рекордом за останні сезони в Україні.
Морква. Ще одна культура, ціни на яку були відносно стабільними впродовж сезону зберігання-2023/24 з помітним підвищенням тільки в травні. Влітку ціни знизилися, але з кінця вересня знову почали підвищуватись через міжсезоння — продажі середньосезонних сортів завершилися, а основна збиральна кампанія тільки розпочалася. Наразі ціни на моркву в Україні становлять 15–20 грн/кг (0,36–0,49 дол./кг), що є доволі високими.
«У той самий час про особливі проблеми з якістю пізніх сортів фермери поки що не повідомляли, тому особливих проблем на період зберігання очікувати поки що не варто, хоча багато залежатиме й від наступних кількох тижнів», — резюмує Кузін.
Буряки столові. Ціни на столові буряки досить суттєво підвищились протягом минулого сезону і навіть влітку трималися на доволі пристойних за останні роки рівнях, зазначає Євген Кузін. Проблема якості в сегменті столових буряків поточного сезону, за його спостереженнями, також є, проте перебіг саме основної збиральної кампанії зможе дати відповідь на запитання перспектив сезону. Наразі ж ціни на столові буряки становлять 8–12 грн/кг (0,19–0,29 дол./кг).