Тваринництво

Розрізняють 4 види амінокислотної незбалансованості комбікормів

Розрізняють 4 види амінокислотної незбалансованості комбікормів

У комбікормах зазвичай спостерігається одночасний дефіцит і надлишок однієї чи кількох амінокислот. Розрізняють чотири види амінокислотної незбалансованості комбікормів: дефіцит, дисбаланс, антагонізм і токсикоз¸ пише журнал «Наше птахівництво».

Дефіцит амінокислот у комбікормі усувають додаванням до норми амінокислоти, якої бракує.

Дисбаланс (імбаланс) спричиняє введення в комбікорм будь-якої амінокислоти, крім дефіцитної, і це різко уповільнює процеси обміну та знижує продуктивність дорослої птиці.

Антагонізм спостерігається між амінокислотами, подібними за структурою (аргінін/лізин, треонін/триптофан, лейцин, ізолейцин, валін та інші). Надлишкова амінокислота посідає в обміні речовин місце відсутньої, до того ж знижується продуктивність, збільшується відкладення жиру в організмі.

Токсикоз виникає за значного надлишку в комбікормі будь-якої амінокислоти, що супроводжується відкладенням черевного жиру, викривленням кіля й інших кісток.

Щоб уникнути всіх цих збоїв у обміні речовин, потрібно передусім розрахувати індекс амінокислотної збалансованості, тобто співвідношення вмісту амінокислоти в комбікормі й потреби птиці.

Нагадаємо, надходження амінокислот із кормом позначається на рості й розвитку птиці.