Поведінка птиці сигналізує про ефективність тунельної вентиляції в пташнику
Найдієвішим індикатором ефективності роботи тунельної вентиляції в пташнику є поведінка птиці.
На цьому наголосив головний лікар ветеринарної медицини «Птахокомплексу Губин» Андрій Шевченко, пише журнал «Наше птахівництво».
«Відвідуючи пташник, переконайтеся, що в нього ніхто не заходив в останні 20-30 хвилин. Якщо в тамбурі є оглядове вікно, поспостерігайте через нього за поведінкою стада й розподіленням птиці. Тихо увійдіть у пташник, споглядайте як поводить себе птиця, не порушуючи її спокій. За утримання бройлерного поголів’я поспостерігайте за його активністю біля годівниць і напувалок», ‒ радить він.
Якщо 50-60% тунельних вентиляторів увімкнено, а птиця демонструє, що їй холодно (сідає, збивається в групи), можливо, варто тоді й далі користуватися перехідною вентиляцією, пояснив Андрій Шевченко.
До ввімкнення системи охолодження випаровуванням, якщо птиця сідає на підлогу, збивається в групи й демонструє, що їй холодно, незалежно від показника термометра, птиці холодно. Тоді необхідно ввімкнути тунельний вентилятор і знову поспостерігати за поведінкою птиці через 20-30 хвилин.
«До ввімкнення системи охолодження випаровуванням, якщо птиця демонструє, що їй спекотно, ввімкніть ще один вентилятор для збільшення швидкості повітря. Знову поспостерігайте за поведінкою птиці через 20-30 хвилин», ‒ рекомендує головний ветлікар.
Якщо ввімкнено всі вентилятори, й понад ±20% стада має пришвидшене дихання, слід увімкнути систему охолодження випаровуванням.
Якщо працюють усі вентилятори, а також система випаровування охолодженням, а птиця демонструє, що їй спекотно, необхідно зменшити задану температуру охолодження на 0,5-1 °C і знову поспостерігати за поведінкою птиці через 20-30 хвилин.
Інколи через значення зовнішньої температури може бути неможливо охолодити повітря до комфортного для птиці. В деяких кліматичних регіонах навіть висока швидкість повітря не може підтримувати комфорт птиці, зауважив Андрій Шевченко.
«Протягом усього циклу утримання птиці слід записувати коментарі щодо роботи тунельної вентиляції й корегування її параметрів, ‒ рекомендує він. ‒ Потім використовуйте ці записи для зміни налаштувань тунельної вентиляції в комп’ютері, що контролює мікроклімат у пташнику».
Нагадаємо, за вищої щільності посадки птиці повільніше втрачається тепло.