На крок попереду
Лідери світового сільгоспмашинобудування не припиняють удосконалювати техніку для аграріїв.
Надійна, перевірена часом механіка, «розумні» багатофункціональні комплекси, сучасні цифрові рішення, які автоматизують більшість процесів, унеможливлюють людський чинник, даючи змогу дистанційно керувати виробництвом, — усе це техніка Kverneland. Чи є межа конструкторським інноваціям? У компанії переконані — так!
Про найцікавіші здобутки останніх років і перспективи розвитку світового виробника розповів регіональний директор Kverneland Group International GmbH Вальдемар Вінс.
— Пане Вальдемаре, яким видався минулий рік для вашої компанії?
— Концерн Kverneland Group — один із найбільших у Європі, має у своєму арсеналі повний набір сільгосптехніки як для малих фермерів, так і потужну великогабаритну для холдингів. У нас є чудові новинки: 12-метрова штригельна борона Arcadia, міжрядний культиватор Onyx, сівалка точного висіву з точковим унесенням добрив тощо. Усі вони потрібні фермерам України. Ми розуміємо, що нині ситуація дуже непроста в Україні: війна — це велика трагедія. Але навіть за таких умов треба працювати, нам разом треба виробляти харчові продукти. Взагалі для нашої компанії український ринок є дуже важливим, тож ми докладаємо максимум зусиль, щоб машини Kverneland відповідали потребам українських фермерів. Ми раді, що завдяки нашій техніці можемо збільшити їхні прибутки.
Мушу констатувати, що й для нашого концерну 2023 рік був не таким вдалим, як попередній, рекордний щодо фінансових показників. Ми продали менше машин, але маємо багато інноваційних рішень, які, зокрема, представили на виставці Agritechnica — в майбутньому вони допоможуть нам розвинути успіх. Ми усвідомлюємо, що цей рік буде не рекордним, але очікуємо, що принаймні він буде на тогорічному рівні.
Поставки сільгосптехніки в Україну також суттєво знизилися, але ми все зробили, щоб продукти, які сьогодні найбільше запитують, потрапили на український ринок. У цьому нам допомогли наші дилери — «АЛЬБІОН», «НФМ АГРО» і «Волинська фондова компанія». Незважаючи на важкі умови, вони працюють дуже добре: керівники, продакт-менеджери, сервісні інженери постійно на зв’язку з клієнтами, організовують демопокази техніки, беруть участь у різноманітних спеціалізованих заходах, не втрачаючи жодної можливості, аби представити нашу техніку. Ми пишаємося, що маємо таких фахівців в Україні.
— За вашими спостереженнями, якою технікою нині найбільше цікавляться українські фермери?
— Тепер сільгоспвиробники виробляють продукцію, за яку вони можуть отримати прибуток. Зокрема в Україні найрентабельнішою культурою є цукровий буряк. Відтак плуги та сівалки для сівби цукрового буряку, зокрема лінійки Monopill — техніка, що має найбільший попит на українському ринку. Окрім того, мають попит обприскувачі, розкидачі добрив, а також універсальні сівалки OPTIMA для різних культур.
Українські фермери все більше віддають перевагу передовим технологіям, точному землеробству. Вони переймають західний досвід і купують найсучаснішу техніку. Наша система контрольованого точкового внесення мінеральних добрив PUDAMA — це майбутнє землеробства. Адже дає змогу зменшити використання добрив на 25% без зниження врожайності культури.
Українські холдинги завжди були дуже сучасними. Ще 10 років тому на Заході ми починали продавати «розумні» розкидачі чи обприскувачі, тепер така техніка працює в Україні на однаковому рівні з Нідерландами, Німеччиною чи Польщею. Великогабаритну техніку нині більше запитують в Україні, ніж на Заході. Цілком логічно, адже у вас сільгоспнаділи значно більші. Як приклад, можна навести великий дискатор Qualidisc, який за один прохід може виконувати кілька операцій: розпушувати й подрібнювати ґрунт, підрізати бур’яни, подрібнювати рослинні рештки, закладати добрива та мульчувати поверхню поля, вирівнювати й ущільнювати поверхню поля, а також готувати посівне ложе. Це дає змогу в 3–5 разів скоротити кількість обробітків ґрунту.
— Kverneland Group International GmbH — частина великого концерну Kubota Corporation. Як корпоративна підпорядкованість впливає на ефективність вашої роботи?
— У великому концерні, який виготовляє всю сільгосптехніку й не тільки, завжди простіше працювати. Маючи широку спеціалізацію, ти завжди у виграші, адже одним продуктом можеш перекрити інший, який сьогодні має менший попит. У маленьких сімейний фірм теж є свої плюси, але там ти виготовляєш один продукт, і якщо він сьогодні не продається, будеш думати, як вижити.
У великих концернах більше сучасних технологій, бо є капітал для розвитку. Наші продукт-менеджери постійно моніторять ринок, надають інформацію, що потрібно сільгоспвиробникам, після чого конструктори та відділ R&D розробляють нові моделі. У великому концерні це простіше, адже маємо потужні конструкторські та R&D відділи.
Після створення зразка техніки дуже важливо правильно встановити ціну на неї. Звісно, вона має бути реалістичною — адже від цього залежать продажі новоствореної моделі. А далі настає час практичних випробувань. Для цього ми надаємо пробні зразки різноманітним дослідницьким інститутам, господарствам — вони випробовують її в польових умовах.
Для нас надзвичайно важлива їхня думка — як добре машина справляється із завданнями, чи приносить прибуток її робота. І тільки після цього починається серійний випуск продукту. На розроблення та впровадження в серійне виробництво однієї одиниці техніки може знадобитися 3–6 років. Наприклад, на впровадження нульової серії системи PUDAMA ми витратили чотири роки. Знову ж таки, у великих концернах цей процес може довше тривати, ніж у сімейних фірмах — багато колег, багато департаментів, відтак багато думок. Але, як кажуть, повільно запрягаємо — швидко їдемо. У результаті на ринок потрапляє продукт більш продуманий, із меншою кількістю помилок — саме такий, який ми хочемо.
— Kverneland — один із лідерів світового сільгоспмашинобудування. У яких сегментах нині ви відчуваєте найбільшу конкуренцію?
— Конкуренція завжди була сильною в сільському машинобудуванні. Особливо в Німеччині, де працюють усі топові компанії — флагмани європейського машинобудування. Нині найбільша конкуренція — серед виробників міжрядних культиваторів. Сприяє цьому регуляторна політика ЄС, заборона агрохімікатів — усі кинулися в механічний обробіток ґрунту, почали самі розробляти техніку, купувати маленькі компанії-стартапи.
Останніх 10 років надзвичайно велика конкуренція у виробництві швидкісних просапних сівалок. Популярність такої техніки, що дає змогу швидко та якісно відсіятися, цілком зрозуміла. Але, думаю, ми є достойним конкурентом на ринку.
— На вашу думку, чи можливі надалі революційні рішення в конструкції сільгосптехніки чи розробники обмежаться удосконаленням функціонала?
— Революційні рішення нині будуть для безпілотних тракторів. Відповідно мають бути зміни в причіпній техніці. Це дасть змогу зменшити кількість персоналу для обслуговування, а керувати технікою можна буде з кабінету. За цим майбутнє.
— Яким ви бачите майбутнє Kverneland Group International?
— Про освоєння нових ринків не йдеться, бо ми вже скрізь присутні. Раніше найсучасніші технології були сконцентровані в Німеччині, сьогодні ми бачимо, що вони все більше переміщуються в Україну, Казахстан та інші країни, де потужніше сільськогосподарське виробництво. Натомість Німеччина переходить на нішеві продукти. І майбутнє ми бачимо саме в таких країнах, як Україна. Тобто в майбутньому Україна — наш пріоритет.