Тваринництво

Хвороби несучок негативно впливають на шкаралупу яєць

Суттєвий вплив на якість шкаралупи яєць має загальний стан здоров’я курей-несучок.

На цьому наголосив головний технолог Тернопільської птахофабрики Олег Федоров на Міжнародному практичному форумі Poultry Farming.

Інфекційний бронхіт, хвороба Ньюкасла, ларинготрахеїт, кокцидіоз, синдром зниження несучості, мікоплазмоз тощо негативно впливають на несучість, порушують цілісність шкаралупи. У хворої птиці шкаралупа втрачає міцність, стає горбкуватою, нерівномірною за забарвленням і структурою.

«Дуже важливо постійно моніторити стан птиці й увесь час контролювати епізоотичну ситуацію на підприємстві, ‒ підкреслив Олег Федоров. ‒ Важливу роль для якості яйця відіграє стан яйцетворних органів птиці. Не можна допускати уражень слизової оболонки яйцетворних органів, бо блокується синтез пігментів у клітинах, їхнє виділення та відкладання у шкаралупу».

Також необхідно своєчасно застосовувати якісні вакцини. Для підтримання належного забарвлення шкарлупи треба підтримувати в належному стані печінку птиці, періодично застосовувати гепатопротектори.

«Тому що відновлення якісної шкарлупи й забарвлення яєць може бути тривалим ‒ іноді кілька місяців уже після одужання птиці», ‒ пояснив Олег Федоров.

У птиці, що отруїлася зіпсованим кормом, також падає несучість. За гострого отруєння курей шкаралупа яйця тоншає, іноді геть відсутня. За хронічного отруєння можливе потовщення шкаралупи, шорсткість, горбкуваті рубці, смуги на поверхні. Яйця з деформованою шкаралупою можуть становити 20%, зазначив головний технолог.

Як повідомлялося, покращуючи міцність скелета курки, можна поліпшити й показники несучості.