Тваринництво

Криптоспоридіоз у ВРХ зазвичай виникає за утримання в приміщеннях

Криптоспоридіоз у ВРХ зазвичай виникає за утримання в приміщеннях

Лікування та профілактика криптоспоридіозу – складне завдання для вчених навіть більш ніж 100 років по тому, як уперше були описані паразити Cryptosporidium, що є однією зі значних причин діарейних захворювань у тварин і людей.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Криптоспоридіоз – поширена хвороба новонароджених телят, ягнят і козенят, що спричиняє значні прямі й непрямі економічні втрати.

Велика рогата худоба заражається чотирма основними видами Cryptosporidium: C. parvum, C. bovis, C. andersoni і C.  ryanae. З них Cryptosporidium parvum спричиняє безсимптомне виділення ооцист у тварин старшого віку. Зараження відбувається оральним або внутрішньоутробним шляхом.

Доросла тварина, перехворівши на криптоспоридіоз, є носієм паразита, і телята від такої тварини народжуються вже хворими, ознаки захворювання з’являються через один-два дні після народження. Телята, які народилися здоровими, заражаються від контакту з фекаліями хворих тварин, споживаючи воду чи корм, забруднений послідом.

Важливе значення за діагностики криптоспоридіозу має історія господарства. Низька інфекційна доза ооцист, тривале виживання у вологому середовищі та стійкість до більшості дезінфекційних засобів пояснюють складність знищення паразита, який оселився на фермі.

Захворювання зазвичай виникає, коли тварин утримують в приміщеннях, тиск інфекції зростає в сезон отелення. Новонароджені телята швидко заражаються в перші дні життя від ооцист із зовнішнього середовища. Паразити розмножуються та виділяються, тиск інфекції зростає під час наступних отелень до порогового рівня діареї, яка досягає піку в другій половині сезону отелення або пізніше, залежно від гігієнічних умов.

Симптоми криптоспоридіозу дуже різноманітні: від незначної діареї або її відсутності до профузної діареї (типу мальабсорбції), різного ступеня апатії тварин або зневоднення. Втім, у телят клінічні ознаки криптоспоридіозу можуть не проявлятися.

Клінічна картина залежатиме від того, чи залучені інші збудники. Для підтвердження діагнозу роблять аналіз калу – зазвичай на 3-12-й день.

Нагадаємо, ооцисти криптоспоридій стійкі до багатьох дезінфектантів і хлорування води.