Вчений розповів, як заощадити 62% поливної води в яблуневому садку
Вчені Уманського університету садівництва під час дослідів довели, що диференційоване зрошення в поєднанням із мульчуванням пристовбурової смуги дозволяє защадити до 62% поливної води без втрати врожайності яблунь.
Про це повідомляється у публікації журналу «Садівництво по-українськи».
На думку дослідників, аби зменшити витрати ґрунтової вологи, треба впродовж вегетаційного періоду підтримувати у ґрунті різні рівні вологості. Розраховувати їх слід, виходячи з максимального рівня врожаю на кожен кубічний метр поливної води. Це надає методу серйозну перевагу, порівнюючи з традиційними режимами зрошення.
Ще одна проста вологоощадна технологія – мульчування приштамбової зони. Воно зберігає верхні шари ґрунту від пересихання й допомагає кореням повністю освоїти біологічно активний шар. Замульчований ґрунт не розмиють і не ущільнять сильні дощі. До того ж можна зменшити кількість культивацій. У ґрунті завдяки найкращому водному, тепловому та повітряному стану після мульчування поліпшуються мікробіологічні та ростові процеси, збільшується врожайність плодових дерев, відмінно розвивається та діє коренева система.
У процесі досліджень уманських біологів щодо оптимізації режимів зрошення та водоспоживання вони утримували ґрунт приштамбових смуг під гербіцидним паром і мульчували за різного рівня передполивної вологості. За результатами цієї роботи науковці дійшли висновку, що найбільші врожаї яблук отримують за підтримання вологості ґрунту не нижчої як 80% НВ (найменшої вологомісткості), або — за диференційованого режиму зволоження з підтримуванням вологості ґрунту не нижчої за 80% НВ у першу половину вегетації і 70% НВ — у другу.
«Мульчування пристовбурних смуг за передполивного рівня вологості 80% НВ створювало умови для зменшення зрошувальної норми на 50%, — зазначив Михайло Шемякін, кандидат сільгоспнаук, учений Уманського національного університету садівництва. — Найоптимальнішим був диференційований режим зрошення з підтриманням вологості ґрунту не нижчої за 80% НВ у першу половину вегетації і 70% НВ — у другу. У поєднанні з мульчуванням пристовбурних смуг вдалося заощадити 62% поливної води без істотного зменшення врожайності».
Читайте також: Перед зимою сад важливо вчасно поливати, – науковець