Тваринництво

Гіподермоз здатен уразити 80-100% поголів’я ВРХ

Гіподермоз здатен уразити 80-100% поголів’я ВРХ

Гіподермоз, якщо його не профілактувати і не лікувати, може уразити 80-100% поголів’я великої рогатої худоби, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Економічні збитки, завдані збудниками хвороби – гіподермами, знижують якість шкірної сировини на 30-50%, продуктивність молочної ВРХ – на 15-25%. У молодняку в період відгодівлі маса тіла зменшується на 40-80%, тобто інвазована тварина може втратити до 9,8 кг приросту. Погіршується і якість м’ясної продукції. Адже у м’ясі тварин, забитих у період розвитку личинок другої та третьої стадії, виявляють інфільтрати, гнійний ексудат й осередки некрозу, що робить його непридатним для споживання.

Тварини заражаються гіподермозом за переведення на літнє табірне утримання в період масового льоту оводів і значно рідше – у першій половині осені.

Цикл розвитку збудника захворювання завершується протягом року. Самка овода відкладає яйця на поверхню шкіри з густим підшерстям: голодна ямка, м’яка стінка черева, пах, передня частина стегон. До слова, самки HipodermaBovis, нападаючи на тварину, видають специфічні звуки, почувши які, тварини намагаються втекти, а самки H. Lineatun, навпаки, підбираються непоміченими.

Статевозрілі оводи живуть до одного місяця, встигають відкласти близько 800 яєць. Протягом 3-7 діб у яйцях формуються личинки першої стадії, які, травмуючи шкіру, проникають у тіло тварин і мігрують: H. bovis – уздовж великих судин і нервів до хребта, а далі – в жирову тканину хребтового каналу; H. Lineatum – до стравоходу й локалізуються в його підслизовому шарі. В цих місцях личинки живуть 6 місяців. Потім вони мігрують у ділянку спини й попереку, де формують сполучнотканинні капсули.

Личинкам другої стадії потрібен атмосферний кисень, і вони утворюють у шкірі норицеві ходи, через які личинки третього стадії (коричневого кольору, завдовжки 27-28 мм) виповзають і падають на землю, де перетворюються на лялечки. Тривалість паразитування личинок під шкірою спини та попереку худоби триває 2-2,5 місяці.

Раніше ми писали, як лікувати телязіоз у корів.

Довідка

Гіподермоз – хронічне паразитарне чи інвазійне захворювання ВРХ, спричинене личинками великого підшкірного овода (Hipoderma bovis).