Тваринництво

Яка вакцинація ефективна проти метапневмовірусу в птиці

Для захисту респіраторного тракту птиці від метапневмовірусної інфекції ефективні лише живі вакцини. Водночас для захисту репродуктивного тракту необхідно використовувати інактивовані. Раціональна комбінація цих типів імунобіологічних препаратів дасть змогу здійснити повний контроль над збудником.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

За формування ефективної імунної відповіді після вакцинації важливим є кількість вірусу в одній дозі. Чим вища концентрація, тим швидше напрацьовуватиметься клітинна ланка імунітету й активнішою буде роль у захисті конкуренції за сайти зв’язування з польовим патогеном (блокування на етапі проникнення).

Після вакцинації живою вакциною титр антитіл не повинен перевищувати 2500 (очікується певний відсоток негативних зразків), бо формується переважно місцевий імунітет. Отже, рівень сероконверсії незначний, що обумовлено ключовою роллю клітинного імунітету у захисті від метапневмовірусної інфекції.

Високі титри після вакцинації (>3000) свідчать про контакт птиці з польовим вірусом на тлі вакцинації. Важливо пам’ятати, що материнські антитіла не мають захисної функції для добового курчати.

Проти метапневмовірусу ефективна вакцинація лише методом великокраплинного розпилення (≥180 мкм) або інтраокулярним введенням. Вони забезпечують формування місцевого клітинного захисту в трахеї, легенях, верхньому респіраторному тракті та синтез секреторних імуноглобулінів IgA, IgY. Не можна випоювати через ніпельні лінії, оскільки вакцинний вірус потрапляє у шлунково-кишковий тракт і проходить транзитом (відсутні відповідні рецептори).