Дослідили ефективність мікроелементів та стимуляторів росту у живленні сої
Хмельницька ДСГДС ІКСГП НААН дослідила ефективність використання окремих макро- та мікродобрив (бор, цинк, молібден, сірка, мідь, марганець) у позакореневому підживленні сої. Так, позакореневе підживлення посівів сої добривами-компенсаторами у фазу 4–5 трійчастих листків та цвітіння позитивно вплинуло на наростання вегетативної маси та коренів, формування асиміляційної поверхні та симбіотичного потенціалу сої. Зокрема, зростання площі листкової поверхні склало 4–20%, кількість активних бульбочок збільшувалася на 4–24%, а їх маса – у 1,4–1,9 рази порівняно до контролю.
Про це інформують в Управлінні розвитку агропромислового комплексу та земельних відносин Хмельницької ОВА.
Все це мало позитивний вплив і на формування показників індивідуальної продуктивності рослин сої, а саме: кількість бобів і насінин на 1 рослині збільшувалася, відповідно, на 6–27% та 8–31%, маса насіння з 1 рослини – на 8–28%. Загалом урожайність насіння сої, порівняно до контролю, зростала на 3–9%. Найбільшу ефективність отримали за використання у підживленні бору та молібдену, найменшу – за використання міді.
Використання у позакореневому підживленні комплексних хелатних мікродобрив та стимуляторів росту, за результатами досліджень у різних ґрунтово-кліматичних зонах, є ще одним ефективним засобом поліпшення умов живлення рослин, впливу на густоту стояння та виживаність рослин сої, біосинтез хлорофілу в рослинах сої, площу листкової поверхні та фотосинтетичний потенціал, сприяєзменшенню абортивності квіток і бобів, збільшенню урожайності сої та покращенню якості насіння.
Разом з тим доведено, що сумісне використання пестицидів з регуляторами росту та мікродобривами підвищує проникність та ефективність протруювальних препаратів, фунгіцидів, інсектицидів і гербіцидів, зменшує ураженість бактеріальними хворобами та підвищує урожайність сої.
В умовах Хмельниччини використання стимуляторів росту або комплексних мікродобрив на посівах сої у фази 4–5 трійчастих листків та цвітіння позитивно вплинули на наростання вегетативної маси та коренів, площі листкової поверхні, кількості азотфіксуючих бульбочок на корені та їх маси.
Позакореневі підживлення стимуляторами росту або комплексними мікродобривами позитивно впливали й на формування показників індивідуальної продуктивності рослин сої, а саме: кількість бобів і насінин на 1 рослині, масу насіння з 1 рослини та 1000 насінин. Зокрема, кількість бобів на 1 рослині збільшувалася на 10–28%, кількість насінин з 1 рослини – на 20–34%, маса насіння з 1 рослини – на 12–37% порівняно до контролю. Зростання урожайності насіння склало 10–22%.
Раніше повідомлялося, як визначити оптимальні норми внесення міндобрив для сої.