Які клінічні прояви супроводжують блютанг
Найчастіше гострий і підгострий перебіг блютангу у жуйних тварин проявляється раптовою загибеллю, пише журнал The Ukrainian Farmer.
У таких тварин швидко розвивається набряк легень і дихальна недостатність, в інших характерна висока температура тіла – до 42,5 °С, яка тримається 5-12 діб, сильна спрага, але воду не п’ють, тільки занурюють морду і часто вдихають її, що призводить до аспіраційної пневмонії і загибелі.
Через 24-36 годин після підвищення температури тіла розвивається кон’юнктивіт, морда набрякає. На 3-5 добу хвороби спостерігається катарально-геморагічне запалення кон’юнктиви, слизових оболонок рота і носа. Слизова оболонка рота і язика стає синьо-червоною з численними крововиливами, ерозіями, виразками. Язик набрякає і повністю займає всю порожнину рота або й не поміщається у ньому, а його кінчик некротизується.
З рота спостерігають пінисті витікання, з носа – водянисті, які згодом стають кров’янистими. Ексудат біля ніздрів засихає кірками і закриває носові отвори, через що ускладнюється і пришвидшується дихання.
Запальні явища в роті тривають 10-14 діб, а потім зникають. На цій стадії тварини гинуть або з’являються ознаки ураження вінчика й основи шкіри ратиць – короніт і пододерматит. Копита гарячі й болючі, вінчик набрякає і червоніє. На вінчику помітні характерні крововиливи у вигляді вертикальних червоно-коричневих штрихів.
Унаслідок пододерматиту й ураження скелетних м’язів тварини кульгають, стоять на карпальних суглобах із зігнутою спиною і підігнутими вперед тазовими кінцівками, шия скривлена. У важких випадках роговий чохлик спадає. Тварини більше лежать, через 10 діб впадають у прострацію і гинуть.
У хворих тварин порушується тічка, виникають аборти або народжуються недорозвинені й слабкі телята. Трупи виснажені, шкіра гіперемійована по всьому тілу, навколо основи рогів і вінчиків ратиць – червонувато-синє кільце. У ділянці губ, язика, глотки, міжщелепового простору – набряки. Ексудат часто з домішками крові, зібраний у грудній, черевній порожнинах і перикарді. Слизова оболонка ротової порожнини, язика гіперемійована, набрякла, ціанотична, з крововиливами, виразками й некротизованою тканиною.
Нагадаємо, небезпека спалахів блютангу зростає теплої пори року.