Після 20 діб зберігання інкубаційні якості яєць значно погіршуються
За довготривалого зберігання інкубаційних яєць поступово знижується титр лізоциму – основного бактеріального та бактеріостатичного фактору яєчного білка.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Нещодавно дослідники Львівської національної ветеринарної академії ім. С. З. Гжицького встановили, що після 20 діб зберігання, коли інкубаційні якості яєць значно погіршуються, рівень активності антиоксидантного захисту у білковій оболонці (білку) також суттєво змінюється.
Так, активність супероксиддисмутази (СОД) у білковій оболонці яєць і курей, і перепелів збільшується на 60%. Науковці припускають, що під час зберігання через шкаралупу в яйце потрапляє кисень із повітря, тому активність СОД збільшується і як захисного механізму, і як регулятора окислювальних процесів.
Водночас це свідчить про те, що у білковій оболонці протягом всього періоду зберігання тривають активні процеси регуляції активності ферментів, які у ній містяться. Це стосується саме каталази і глютатіонпероксидази.
За зберігання в яйцях поступово окислюється білок, який має слабколужну реакцію. У ньому під дією ферментів розпадаються білкові молекули, втрачається вода за рахунок випаровування через шкаралупу і дифузії у жовток, знижується вміст каталази й активність лізоциму.
Крім того, певна кількість води під час зберігання переходить з білка у жовток, що пов’язано з різницею осмотичного тиску, а також змінами пружності та міцності жовткової оболонки. Це й обумовлює зниження показників якості білка та жовтка (зниження одиниць Хау, індексів білка та жовтка, відносний вміст сухих речовин у жовтку).
Так, вітчизняні дослідники з’ясували, що одиниці Хау після перших 10 діб зберігання знижуються на 22%, а протягом наступних 10 діб – лише на 3,4%.
Як повідомлялося, за довготривалого зберігання інкубаційні індичі яйця періодично прогрівають.