Тваринництво

За порушення фосфорно-кальцієвого обміну яйця несучок не придатні для інкубації

Фосфор і його сполуки бере участь в обміні білків, жирів і вуглеводів, синтезі ферментів, гормонів, вітамінів. Він входить до складу білкових і небілкових сполук, міститься в усіх тканинах тварин, пише журнал «Наше птахівництво».

Важлива роль фосфору в отриманні енергії, а також перетворенні складних форм поживних речовин на простіші. Так, цей мінеральний елемент входить до складу численних ферментів біокаталізаторів. Разом із кальцієм він формує кісткову тканину.

У різних органах і групах м’язів птиці швидкість обміну фосфору неоднакова. Зокрема, фізіологічні функції впливають на реакції гліколізу й окиснювального фосфорилювання, а разом і на енергетичні запаси тканин, які зв’язані з наявністю фосфорних сполук.

Дефіцит кальцію і фосфору в організмі призводить до значних порушень обмінних процесів. Так, солі кальцію можуть знижувати вміст АТФ у тканині печінки та м’язів. При цьому іони кобальту мають протилежну дію – підвищують АТФ, АДФ і креатинфосфат у цих тканинах. Водночас знижується вміст неорганічного фосфору, що свідчить про посилений процес окислювального фосфорилювання.

За порушення фосфорно-кальцієвого обміну в несучок знижується апетит, яйця стають дрібними, з тонкою шкаралупою, не придатними для інкубації. У птиці спостерігається розм’якшення кістяка, пористість трубчастих кісток, потовщення епіфізарних хрящів тощо.

Як повідомлялося, від розміру частинок вапняку залежить зв’язування кальцію з фітатом.