Бронхопневмонія погіршує якість життя ВРХ
Бронхопневмонію у великої рогатої худоби слід розглядати не лише як місцевий процес із локалізацією в легенях, а як загальне захворювання, що впливає на роботу інших органів і систем і на якість життя худоби в цілому.
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
Запалення легень супроводжується накопиченням ексудату в альвеолах і бронхах. Унаслідок цього зменшується дихальна поверхня легень, що спричинює кисневе голодування організму. Також в ексудаті розмножуються бактерії, що виділяють токсини. Токсини всотуються через стінку капілярів у кров’яне русло й спричиняють інтоксикацію організму, загальне пригнічення та підвищення температури. Згодом у патологічний процес втягується серце, знижуються артеріальний тиск і швидкість течії крові. За серцем починають виходити з ладу шлунок, підшлункова залоза, печінка й нирки.
Першопричиною бронхопневмонії у телят зазвичай є порушення параметрів мікроклімату в приміщеннях, годівля одноманітними, неякісними та незбалансованими кормами. Зокрема, на молодняк ВРХ погано діють протяги, низькі або високі температури, вологість, підвищений уміст аміаку в повітрі, скупчення тварин, брак у раціоні протеїну, окремих амінокислот, вітамінів, мінеральних речовин, відсутність вигулів, брак природного або ультрафіолетового опромінення, перенесені в молозивний період хвороби шлунково-кишкового тракту.
Телята тяжче за дорослих тварин витримують транспортування між господарствами, перегрупування, зміну приміщень.
Під дією таких стресорів імунітет тварин послаблюється і не може протистояти умовно патогенним мікробам, які є в здоровому організмі, але спричиняють запалення слизових оболонок дихальних шляхів і альвеол лише за зниження резистентності.
Встановлено, що молочна продуктивність новонародженої телички, яка перехворіла хворобами дихальної системи, у дорослому віці скорочується на 18%, м’ясна продуктивність бичків – на 20%. Також перенесені хвороби дихальних шляхів провокують зниження загальної неспецифічної резистентності та створюють передумови для виникнення інших захворювань.