Грип свиней – уже не сезонна хвороба
Наразі грип свиней – більше не сезонне захворювання: випадки інфікування можна спостерігати протягом року, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Рівень захворюваності у стаді може сягати 100%. До того ж у більшості тварин грип свиней перебігає у субклінічній формі, що ускладнює його діагностику.
Боротьба з грипом свиней ґрунтується на вакцинації, дотриманні біобезпеки та правил менеджменту.
І хоча першу вакцину від цієї хвороби зареєстрували ще у 1980-х роках, масова вакцинація свиней не набула поширення через постійну асоціацію з грипом людини і невиправдані застереження. Саме тому це захворювання нині є одним із найпоширеніших і завдає значних економічних збитків.
Небезпека вірусу грипу свиней – в тому, що він швидко передається повітряно-крапельним шляхом від тварин через 24 години після інфікування, а також протягом 7-10 днів після перенесення хвороби.
Джерелом хвороби на фермі можуть бути інфіковані птахи, люди та свині. При цьому саме свині є тваринами, які можуть одночасно заражатися вірусом грипу від людини та від птахів, тобто є резервуаром, де формуються нові мутантні штами різної патогенності.
Грип свиней дуже впливає на смертність і затримку росту поросят на відгодівлі. У свиней, інфікованих вірусом грипу будь-якого підтипу, знижується вага щонайменше на 5-6 кг, як порівняти зі здоровими тваринами.
Особливо небезпечне захворювання за коінфікування тварин із вірусом респіраторного та репродуктивного синдрому свиней або бактеріями Actinobacillus pleuropneumoniae, Pasteurella multocida, Mycoplasma hyopneumoniae, Haemophilus parasuis, Streptococcus suis. Це руйнує епітелій слизової дихальних шляхів та призводить до інтерстиції легень через виділення значної кількості IL-1β, IL-8 та IFN-α, розвитку інтерстиціальної пневмонії, імуносупресії, що, своєю чергою, підвищує частоту летальних випадків та ускладнює лікування.
Ураження грипом поросних свиноматок може спричинити репродуктивні проблеми: безпліддя, аборти та народження мертвих, ослаблених поросят.