Пилоподібний корм до 19% знижує споживання поживних речовин курчатами
Чинники, через які бройлер не набирає вагу, можуть бути різними: кормовими та зоогігієнічними. Є такі причини, що призводять до зниження споживання корму курми й курчатами незалежно від їхнього віку та фізіологічного стану. Зокрема, незадовільні фізико-механічні характеристики кормової суміші або комбікорму, пише журнал «Наше птахівництво».
Неоднорідний помел корму змушує птицю вибирати спочатку частинки корму діаметром 0,5-1,4 мм, потім більші. Птиця майже не споживає борошняну фракцію комбікорму, дуже тонко перемелену (до 0,2 мм). Пилоподібність і неоднорідність корму знижує споживання поживних речовин у курчат на 15-19%, у дорослих курей – на 10-14%.
Сортування корму птицею зводить нанівець комп’ютерну точність розрахунку кормового раціону. Занадто тонкий помел за хорошого змішування всієї порції не є фізіологічним для птиці. Через свою природну будову курка клює корм, а не захоплює його з годівниці рухом дзьоба та зубів, як це роблять ссавці губами.
Кожний рух, коли бройлер клює корм, розрахований на обмежену кількість частинок, між якими птиця заковтує повітря. Якщо помел дуже дрібний, повітряного простору між частинками мало, корм перетворюється на своєрідну вакуумну пробку, і птиця неначе захлинається ним.
Наявність у кормі лушпиння насіння, частинок полови та зернових остей ускладнює його проковтування. Зазвичай усі сторонні домішки мають низьку вологість (до 3%), щільність – до 200 г/см³. Коли бройлер їх клює, вони потрапляють тільки в передню частину ротової порожнини та прилипають до слизових язика, неба, щік. Птиця не може позбутися цих частинок рухом язика або ковтальними рухами. Тоді можна бачити, як кури та курчата починають мотати головою, видають специфічні гортанні звуки й навіть пробують чистити дзьоб лапою.
Як повідомлялося, тритикале знижує у курчат рівень фосфору в сироватці крові.