Як амінокислоти кормів несучок впливають на здоров’я курчат
Період інкубації може виявитися найважливішим етапом у розвитку курчати. Введення амінокислотних комплексів у раціон несучок батьківського стада яєчного та м’ясного напряму виробництва сприяє покращенню якості шкаралупи яєць, розвитку кісткової системи у ембріонів, їхній стійкості до дії оксидативного стресу, підвищуючи цим життєздатність курчат.
Про це у статті в журналі «Наше птахівництво» пишуть доктор Сібелє Торрес, спеціаліст з годівлі та Михайло Коваль, директор ТОВ «Зінпро Україна».
Автори зазначають, що у період інкубації разом зі швидким зростанням кісток розвиваються також інші тканини, органи. При цьому головним джерелом енергії для підтримки високого рівня метаболізму є жири яєчного жовтка. Розвиваючись у яйці, курча засвоює поживні речовини з жовтка та білка, отримує кальцій із шкаралупи.
Крім того, у результаті активного зростання тканин та активізації дихання виділяється велика кількість тепла. Однак дихальний процес не досконалий і супроводжується «витоком» вільних радикалів з дихального ланцюга мітохондрій, що призводить до оксидативного стресу.
«Отже, в інкубаторі необхідно створювати оптимальні умови, щоб уникнути перегріву, особливо третього тижня інкубації. Саме цей період найнебезпечніший для ембріонів через окисний стрес через інтенсивне зростання тканин», – наголошують Сібелє Торрес та Михайло Коваль.
Вони доповнюють, що підвищена температура в кінці інкубації є однією з основних причин відомої патології — вивертання ніг у курчат у перші три тижні життя. Це пов’язують з порушенням розвитку колагенових та пошкодженням м’язових волокон, з порушенням метаболізму гормонів щитовидної залози.
«Якщо протягом перших трьох тижнів життя кількість вибракуваних курчат перевищує 0,35–0,50%, слід звернути пильну увагу на режими та умови інкубації. Очевидно, у патогенезі подібних порушень істотну роль грає оксидативний стрес», – роблять висновок автори.
Читайте також: Запас мікроелементів у яйці зменшує стрес ембріонів