Учені рекомендують виноградарям моніторити водний режим у липні
До кінця червня на Півдні України вологість ґрунту на виноградниках з чорним паром становила у 1 м шарі від 62 до 72% НВ. Для поточної фенофази винограду оптимальна вологість ґрунту дорівнює 70–85% НВ. У Національному науковому центрі «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова» рекомендують моніторити водний режим виноградників. Якщо ґрунтова посуха продовжиться впродовж липня, радять частково видаляти незрілі грона.
Про це повідомляється у довідці установи про стан виноградних насаджень на 1 липня 2022 року.
Дослідники відзначають, що протягом червня на території виноградарської зони України спостерігалася жарка зі зливами і грозами погода. Середньомісячні температури повітря коливалися у межах 20–23⁰С, максимальні температури повітря досягали 32–36⁰С, а мінімальні температури повітря опускалися до 12–15⁰С. Кількість опадів по Одесі склала близько 30 мм або 60% норми.
«Зараз на виноградниках півдня України спостерігається фаза розвитку ягід. При системі обробітку ґрунту за типом чорного пару його вологість на кінець червня варіює у 1 м шарі від 62 до 72% НВ. Для поточної фенофази винограду оптимальна вологість ґрунту дорівнює 70–85% НВ», – зазначають у ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова».
Вчені радять на зрошуваних насадженнях провести вегетаційний полив нормою 700–800 м3/га при поливі по борознах і 100–120 м3/га на ділянках з краплинним зрошенням.
«У культурі винограду без зрошення особливу увагу слід приділити видаленню підщепної порослі та боротьбі з бур’янами, які в поточному році можуть створити серйозну небезпеку життєдіяльності виноградників, зменшити врожайність насаджень та погіршити якість ягід», – застерігають дослідники.
Господарствам рекомендується моніторити водний режим виноградників. Якщо ґрунтова посуха продовжиться впродовж липня, радять нормувати кущі врожаєм за рахунок часткового видалення незрілих грон.
«Такий прийом при ґрунтових посухах підвищує якість залишеного на кущах винограду, поліпшує процеси визрівання пагонів та підготовку рослин до майбутньої зимівлі, – зазначають учені. – На молодих виноградниках, крім обламування зайвих пагонів, слід виконати комплекс операцій із зеленими частинами кущів зі створення формувань, обов’язково здійснити катаровку».
Читайте також: Учені спрогнозували високий урожай винограду