Сичуг у корів найчастіше зміщується ліворуч
Зміщення сичуга у корів спричиняє низка чинників. Насамперед зоотехнічні – здебільшого умови утримання, склад раціону, зокрема різка його зміна.
Про це розповів лікар ветеринарної медицини ТДВ «Терезине» Ігор Іваниця, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Ще один чинник – технологічні недоліки, як-от відсутність індивідуальних боксів для отелення.
«Вважаю неправильним практикувати отелення серед сухостійної групи, як це роблять багато фермерських господарств, – зазначив Ігор Іваниця. – Адже визначити причину зміщення сичуга можна тільки за ретельного моніторингу й індивідуального підходу до тварини, а зробити це можна лише в індивідуальному боксі».
Також важливу роль відграє генетичний чинник, додав він. Наприклад, недостатня кількість гормону мотиліну, який виділяється у тонкому кишківнику й відповідає за правильну скоротливість сфінктерів сичуга.
«За дефіциту цього гормону в організмі виникає синдром Гофлюнда, що порушує моторику й функції передшлунків і сичуга, – пояснив ветлікар. – Через нерівномірне накопичення газів, які зазвичай виводяться відригуванням, кишківник змушений виводити діарею назовні. Сичуг лишається у центрі, тому закриває свої клапани – кардіальний і пілоричний, унаслідок чого переповнюється газами й зміщується».
Зміщення відбувається переважно ліворуч, хоча у новотільних корів фіксується і правостороннє.
Унаслідок гіпотонії (атонії) рубця у корів, які мають період лактації понад 60 днів після отелення, сичуг починає шукати собі місце, і, оскільки великий об’єм рубця заважає йому зміститися ліворуч, він зміщується праворуч.
«У нашому господарстві правостороннє зміщення сичуга реєструється у близько 3% випадків захворювання, до того ж у корів із тривалим періодом лактації», – зауважив Ігор Іваниця.
Нагадаємо, за зміщення сичуга у корів надважливо враховувати показники крові.