Овочі-Ягоди-Сад

Що забезпечило другий за обсягом врожай яблук в Україні у 2021 році

врожай яблук
Аналітик асоціації «Ягідництво України» Марія Лакеєва

У 2021 році в Україні врожай яблук склав близько 1 млн 300 тис. т. Такого показника вдалося досягнути завдяки сприятливим погодним умовам та інтенсифікації виробництва.

Про це під час Міжнародного практичного форуму «Інтенсивний сад» розповіла аналітик асоціації «Ягідництво України» Марія Лакеєва.

Високому врожаю плодів посприяли гарні погодні умови 2020/21 років взимку та мінімальні приморозки навесні. Разом з тим садівники стали більш продуктивнішими.

Та рекордним за врожайністю в Україні був 2018 рік – близько 1 млн 460 тис. т. У країнах ЄС також було зібрано дуже багато яблук. І, наприклад, для Польщі цей рік досі залишається найбільш врожайним (4 млн 810 тис. т).

Динаміка виробництва яблук в Україні та країнах ЄС

«Що ж змінилось на ринку, якщо порівнювати 2018 і 2021 роки? По-перше, ми навчилися експортувати. Якщо після закриття ринку Росії в нас була невелика пауза, бо ми шукали нові ринки збуту, то сьогодні вже маємо гарний досвід експорту навіть у далекі країни. Проте, незважаючи на світове падіння споживання яблук, на жаль, досі спостерігається брак якісного яблука. Інколи навіть сортовий склад підбирається не для забезпечення потреби споживача, а відповідно до вподобань садівника. Це не дуже правильний підхід до виробництва», – зауважує Марія Лакеєва.

Разом з тим вона відзначає, що компанії почали частіше приймати участь у міжнародних заходах (виставки, переговори в В2В, торгові місії). Позитивним явищем за часи пандемії стало регулярне проведення онлайн-переговорів. Недолік такої співпраці з потенційними покупцями полягає в тому, що виробник не може показати продукцію й дати її спробувати. Проте на ці зустрічі витрачається значно менше ресурсів, вони відбуваються частіше і в певній мірі є більш продуктивними. 

«Інвестиції у нові сади потрібні, але за умови чіткого розуміння перспективи подальшого збуту або правильно прорахованої стратегії. Важливо чути покупця. І перед тим, як закладати новий сад варто подумати про те, куди потім збувати яблуко. Якщо ви орієнтуєтеся на зовнішній ринок, вивчіть споживчі забаганки, дізнайтеся якого розміру яблуко потрібно поставляти. Пошук нових шляхів і розвитку має бути відповідальним і постійним», – додає Марія Лакеєва.

Нагадаємо, експерт назвав найбільш експортовані сорти яблук.