Як визначити концентрацію деззасобів і підкислювачів для води у пташнику
Основними способами боротьби з мікробним забрудненням води на птахофабриці є дезінфекція та підкислення. Ці два різні підходи добре працюють як частина загальної програми якості води на фермі, пише журнал «Наше птахівництво».
Дезінфекційні засоби, з-поміж яких найчастіше застосовують хлор, діоксин хлору, перекис водню, йод та озон, ефективно зменшують мікробне навантаження у сильно забруднених джерелах води. Однак для ефективного знезараження за допомогою, наприклад, хлору необхідно, щоб рН води був між 6 і 7. Якщо він вище, до води слід додавати підкислювачі.
Крім зменшення рН, підкислювачі пригнічують розмноження бактерій. Зазвичай підкислювачі додають у питну воду на короткі проміжки часу 1-3 дні за раз. Проте у господарствах, де pH > 8, підкислювачі необхідно додавати триваліші проміжки часу або постійно.
Тип і концентрацію деззасобів і підкислювачів визначають відповідно до початкового мікробного навантаження, мінерального вмісту та буферної місткості води, що підлягає обробленню. Останнім часом для цього також використовують такий показник, як окислювально-відновлювальний потенціал (ОВП) води, який вимірюють за допомогою спеціального приладу.
Показник ОВП свідчить про здатність деззасобу бути сильним окислювачем для знищення мікроорганізмів або взаємодії з деякими шкідливими мінералами, такими як залізо та марганець. Його можна використовувати для визначення необхідної кількості деззасобу для води.
Значення ОВП в діапазоні 650 мВ або більше свідчить про хорошу якість води, яку можна ефективно дезінфікувати за допомогою вільного хлору всього від 0,2 до 0,4 проміле. Нижчі значення, близькі до 250 мВ, свідчать про сильні органічні навантаження, які хлором не зможе знезаразити належним чином. Найкращі показники за вирощування бройлерів спостерігали за використання для напування води зі значеннями ОВП, близькими до 750 мВ.