Техніка

При внесенні у стрічку, економія добрив становить 30-50%

При внесенні у стрічку, економія добрив становить 30-50%

Інноваційна система живлення проєкту FreeFarm від компанії «Агротерра» передбачає обробку землі за технологією strip-till, внесення в стрічку фосфору та калію на глибину 15-20 см та дробне внесення азоту. Це дає можливість накопичити вологу та зменшити потребу в добривах на 30-50%.

Про це під час Всеукраїнського практичного форуму «ЕФЕКТИВНЕ ЗЕМЛЕРОБСТВО — Прибутковий гектар» розповіли Валерій Білоконь, керівник проєкту FreeFarm та Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу цього проєкту.

«Наша філософія полягає в тому, що ми повинні наблизитися до тепличної системи живлення, коли ми в промислових масштабах живимо рядок рослин на великих площах», – зазначив Валерій Білоконь.

Для цього проект пропонує набір інструментів, які виконують операції від підготовки ґрунту до збирання врожаю.

Олег Пелипенко, відмітив, що система живлення дає найбільшу прибавку врожаю. А з урахуванням останніх цін на добрива – живлення може займати до 50% у структурі витрат.

Він навів приклад господарства у Вінницькій області, яке вирощує до 2 тис. га кукурудзи і отримує урожай кукурудзи від 10 до 13 тонн на круг. Минулого року, за традиційної технології з оранкою, на деяких полях, попри підвищені дози добрив, культура не сформувала качана. Виріс «бамбук» висотою 3-4 м, який «згорів».

«Основними факторами урожаю кукурудзи в Україні є волога та добрива» , – підкреслив керівник агрономічного супроводу.

Він зазначив, що технологія FreeFarm дозволяє ефективно накопичувати природну вологу та економно і ефективно її використовувати. Ця технологія передбачає локальне внесення фосфору та калію на глибину 15-20 см.

«Кукурудза споживає NPK та мікроелементи споживає з площі радіусом 25-30 см від стебла, – уточнив Олег Пелипенко. – Стрічкова система обробітку та живлення якраз у цю зону і вносить добрива, причому на глибину. За рахунок явища хематропізму ми спонукаємо до розвитку кореневої системи вглиб. Таким чином більш ефективно споживаються добрива, оскільки на глибині ґрунт довше залишається вологим, на відміну від поверхневого внесення добрив урозкид».

Крім того, при локальному внесенні на глибину, калій та фосфор менше переходять у недоступну або важкодоступну форму. Таким чином, при внесенні в стрічку, є можливість зменшити використання добрив на 30-50% без зниження врожайності.

«Ми практикуємо дробне внесення азотних добрив. У сухі роки надлишок азоту призводить до швидкого «згорання» культури та недобору врожаю», – розповів зазначив Валерій Білоконь.

За технологією FreeFarm, третину азоту вносять до посіву, а основна маса цієї речовини вноситься після 10 листка, і цей азот йде на формування врожаю та налив зерна.