Ринок солодкої кукурудзи в Україні зростає
Споживач обирає біколор
Ринок солодкої кукурудзи в Україні зростає, і ця тенденція суголосна зі світовими трендами. При цьому наші регіони розділилися за спеціалізацією: свіжа продукція стала прерогативою дрібних виробників Півдня, а на переробку солодку кукурудзу вирощують великі господарства центральних, західних і східних областей.
Майже половина світової цукрової кукурудзи культивується й споживається в Південній Америці. Другою за обсягами виробництва є Мексика, третьою — Нігерія. На Китай припадає дві третини азійського ринку. Європа, де лідирують Франція й Угорщина, виробляє 20% світового врожаю. На такому тлі частка України, навіть серед європейських країн, губиться. Та є надія, що це тимчасово. Експерти аграрних ринків прогнозують цукровій кукурудзі неухильне зростання в усіх країнах світу: як на свіжому ринку, так і в переробній галузі.
До думки фахівців про перспективність культури та її затребуваність приєднується і Сергій Скороход, директор магазину «Адоніс» у селі Великі Копані Херсонської області. Підприємство, яке він очолює, є дистриб’ютором турецької селекційної компанії MAY Seed, у портфелі якої цукрова кукурудза займає одне з чільних місць.
— Сергію Володимировичу, наскільки стрімко розвивається український ринок солодкої кукурудзи?
— Із кожним роком все більше українських фермерів стають нашими клієнтами, адже ця культура має збут. При цьому на Півдні нею займаються переважно невеликі господарства. Вони налаштовані на ранню продукцію і свіжий ринок, продають качани поштучно. Засівають невеликі площі, застосовують ручні сівалки й ручну працю під час збирання. Аби прискорити достигання, деякі фермери вирощують кукурудзу через розсаду, в тунелях чи під агроволокном. Використовують крапельний полив. Господарства, які вирощують цукрову кукурудзу для заморожування чи консервування, засівають більші площі. Щоб здешевити продукцію, застосовують для посіву й збирання техніку. Такі господарства, як правило, розташовані на заході, в центрі та на сході країни.
— Які обсяги займає цукрова кукурудза в Україні?
— За оціночними даними, під цією культурою знаходиться 9000 га: урожай із 5000 га йде на свіжий ринок, решта — на переробку.
— Наскільки клімат нашої країни підходить цукровій кукурудзі?
— Це правильна постановка питання, бо саме через клімат її вирощування не може собі дозволити низка країн. Україна цій культурі підходить, особливо південні області: Херсонська, Одеська, Миколаївська. Звісно, ті фермери, які хочуть отримати надранню продукцію, ризикують навесні вскочити в халепу, але в цілому для виробників раптові приморозки погоди не роблять. Крім сприятливих кліматичних умов на Півдні, вирощування там цукрової кукурудзи на свіжий ринок має економічну доцільність. Ці області є курортними, тож качани можна збувати на місцевих ринках. Виробник із західної області, приміром, виростивши 5 га для свіжого ринку, може не знайти у своїй місцевості збут для всього врожаю, особливо якщо він дозріє одночасно. Натомість на півдні є гуртові ринки, куди можна поставити свою продукцію і звідки вона потім роз’їдеться по всій Україні. Саме на цих ринках формується і ціна на солодкий товар.
— Які різновиди цукрової кукурудзи на свіжому ринку мають найбільший попит?
— Надсолодка і біколорна (двокольорова). На них нині орієнтуються місцеві фермери, бо технологія вирощування та собівартість такі самі, як у будь-яких інших солодких гібридів, а ціна на надсолодкі біколорні гібриди зазвичай на пару гривень більша. Приміром, 6 гривень за надсолодкий біколор проти 4 гривень за качан солодкої жовтої кукурудзи.
— Які гібриди від MAY Seed рекомендуєте для України?
— Передусім відзначу новинки: Майсу F1, Майбіко F1, Мірза F1, Баха F1. Всі вони, крім Майсу F1, надсолодкі, а Майбіко F1 — ще й біколор.
Середньостиглий гібрид із підвищеним умістом цукру Майбіко F1 зайшов на ринок України минулого року й одразу добре себе зарекомендував. Насіння високої якості, схожість і енергія проростання на вищому рівні. Рослина заввишки 190–200 см, стійка до вилягання й стресових умов. Вирощують цей гібрид через прямий посів або розсаду. Перший качан зав’язується на висоті 60–70 см. Кожен качан стабільно виповнений. Його довжина становить 20–22 см, діаметр — 5 см. Має гарні смакові якості. Підходить як для свіжого ринку, так і для заморожування чи консервування.
Серед надсолодких гібридів MAY Seed середньостиглий Мірза F1 найпотужніший: висота рослини — понад 230 см, качан закладається на висоті 85–95 см, він найдовший — 27 см із діаметром 5,5 см. При цьому качани щільні й однорідні, виповненість верхівки добра. Завдяки розміру ціна на свіжому ринку може бути вищою. Гібрид толерантний до спеки й вилягання. Має хорошу лежкість і транспортабельність на великі відстані. Використання — універсальне.
Надсолодкий середньоранній гібрид Баха F1 гідно пройшов на території України випробування і наступного року надійде в продаж. Колір зерна жовтий, виповненість дуже добра, довжина качана — 21–23 см. Виробник оцінить стійкість гібрида до іржі та лежкість качанів після збирання врожаю, споживач –– смак, а переробник — якість продукції.
Майсу F1 теж середньоранній, жовтий, але вміст цукрів у нього трохи менший. Рослини стійкі до стресів, стебла — до вилягання. Качани із великим зерном. Підходять для тривалої реалізації.
Мають свою успішну історію на українських ґрунтах гібриди Дімакс F1, Карамело F1, Хан F1 і Вега F1. Про останній варто сказати окремо. Компанія MAY Seed вивела його на український ринок першим, він уже став стандартом надсолодкої кукурудзи. Завдяки гарним якісним качанам довжиною 24 см у привабливій зеленій обгортці він до сьогодні займає лідируючі позиції. Основна характеристика для середньостиглого гібрида Вега F1 — найстабільніший.
— Як оцінити врожайність солодкої кукурудзи?
— Для свіжого ринку головне, щоб качан був виповненим до самого кінчика та вкритий гарною листовою обгорткою. Свіжий ринок тоннами не рахує. Одна рослина солодкої кукурудзи MAY Seed дає в середньому 1,5 шт. товарних качанів. Деяким фермерам вдається отримати два товарні качани з рослини, але для цього треба забезпечити полив, грамотну агротехніку та не переущільнювати посадки, щоб у кожної рослини була достатня площа живлення й достатньо світла для фотосинтезу. Як правило, на одному гектарі вирощують 40–55 тис. рослин. Висівати гібриди можна конвеєром, на півдні останній термін — 20 липня, в інших регіонах — початок липня.
Для переробників має значення вихід зерна із качана солодкої кукурудзи. У гібрида Карамелло F1, який дуже люблять переробники, цей показник становить 13,4%.
— Якою має бути схожість у якісного насіння?
Зазвичай якісним вважається насіння зі схожістю не менше 92%. У гібридів компанії MAY Seed схожість насіння становить 96–98%.
— Які неприємні сюрпризи можуть чекати на фермера під час вирощування?
— Можна втратити врожай, якщо зайти в поле надто рано. Кукурудза –– теплолюбна рослина. Компанія MAY Seed рекомендує сіяти, коли ґрунт прогріється до 10 °С і вище. Лише тоді насіння покаже себе оптимально. Якщо навіть насіння не загине в холодному ґрунті, то істотно затягнеться момент появи сходів чи взагалі вегетаційний період.
Порівняно із зерновою кукурудзою цукрова вразливіша до шкідників. Якщо в стеблового метелика чи кукурудзяної совки є вибір, то спершу вони атакуватимуть рослини солодкої кукурудзи, а потім вже полетять на зернову. Обробки інсектицидами мають бути вчасними, 2–3 рази за вегетацію. Препарати ті самі, що й для обробок звичайної кукурудзи, хоча, можливо, знадобиться додаткова обробка і також слід враховувати період очікування.
Якщо фермер не дотримується сівозміни, є високий ризик розвитку кореневих гнилей, сажки та інших захворювань. Небажано сіяти цукрову кукурудзу по кукурудзі чи зернових. Рекомендовано висівати її після гороху, сої, соняшнику.
— Насіння MAY Seed продається вже обробленим, готовим до посіву?
— Так, звісно. Насіння вже оброблене фунгіцидами для появи здорових сходів. Далі — справа фермера.
— Які рекомендації можете дати щодо застосування гербіцидів на солодкій кукурудзі?
— Можна використовувати ті, що призначені для зернових гібридів. Детальніше про заходи й препарати кожному нашому клієнту розкаже фахівець, адже ми надаємо агрономічний супровід щодо вирощування гібридів MAY Seed.