Тваринництво

В Україні запустили першу промислову лінію з виробництва молока А2

На Ічнянському заводі сухого молока і масла (Чернігівська область) запустили першу в Україні лінію з виготовлення молока А2.

Про це повідомили в Сумському національному аграрному університеті (СНАУ).

ПОСП «Ічнянське» – постачальник молока для заводу – рік тому підтримало ідею науковців СНАУ з відокремлення корів із генотипом А2, які дають «янгольське» молоко. Дослідивши стадо, виявили, що майже половина корів (330 із 700) мають потрібний генотип.

«Рік ми працювали над посиленням стада, використовуючи запліднення биками А2, – розповів головний технолог «Ічнянського» Володимир Овчаренко. – Зараз маємо 330 корів із генотипом А2, які утримуються окремо на кормах власного виробництва. Плануємо, що десь через чотири роки повністю перейдемо на виробництво молока А2. Це молоко екстракласу, що має підвищений вміст білків та жирів».

За словами ректора СНАУ Володимира Ладики, в світі дослідження з виявлення корів з генотипом А2 почалися ще у 2000 році. Однак українці мали обмежений доступ до такого молока.

«У 2020 році ми почали наукові дослідження і виявили, що серед корів різних порід є різний відсоток особин із генотипом А2: у середньому 15-75% поголів’я», – зазначив Володимир Ладика.

Такі корови повинні утримуватися окремо. Визначити, чи має корова білок А2, можна лише методом генотипування. Це допомогли зробити спеціалісти Національного медичного інституту ім. О. О. Богомольця.

Технічні умови для промислового виробництва молока А2 розробили науковці СНАУ, затвердили їх у Сумистандартметрології. Раніше ж в Україні існував державний стандарт на виробництво лише звичайного А1 молока.

Нагадаємо, що крафтове виробництво молока А2 запустили в 2020 році на базі сумської сироварні O’bereg.

Довідка

Молоко А2 потребують люди, чутливі до молочного білка казеїну. За підрахунками експертів, таких в Україні близько 30%.