Бобові культури в сівозміні скорочують викиди парникових газів, – дослідження
Бобові культури в сівозміні дають змогу наблизитися до стратегії сталого розвитку сільського господарства, адже дають значні екологічні переваги, в порівнянні з іншими сівозмінами.
Такого висновку дійшли вчені на чолі з Марселою Порто Коста (Бангорський університет), які провели нове дослідження в рамках вивчення найбільш стійких моделей продовольчих систем, пише frontiersin.org.
«Ця стратегія може внести значний вклад в концепцію Європейського союзу, спрямовану на скорочення викидів парникових газів, зниження обсягів використання хімічних пестицидів і синтетичних добрив. Наприклад, в Шотландії ми показали, що введення бобової культури в типову сівозміну скоротило майже на половину зовнішні потреби в азоті», – зазначила Марсела Порто Коста.
За її словами, потреба рослин в азоті зазвичай заповнюється за рахунок внесення мінеральних добрив, втім, звичайні добрива не є панацеєю, особливо зараз, коли суспільство стурбоване надмірними викидами парникових газів в атмосферу. Для виробництва азотних добрив потрібна значна енергія, вони виснажують обмежені ресурси і забруднюють навколишнє середовище.
На відміну від інших видів культур, бобові здатні отримувати весь необхідний для їх росту і розвитку азот просто з повітря. Це відбувається завдяки симбіотичному партнерству з бактеріями, які перетворюють азот в повітрі на форму, придатну для використання рослинами.
Бобові культури не тільки самі не потребують добрив, а й збагачують грунт азотом, знижуючи потребу в азотних добривах для наступних культур, що беруть участь в сівозміні.
Новий підхід групи вчених на чолі з Костою вважається більш масштабним і точним, у порівнянні з попередніми методами розрахунку впливу різних варіантів сівозміни на навколишнє середовище.
Надалі дослідження продовжаться для інших кліматичних умов і регіонів. Вчені зацікавлені в тому, щоб розробити стратегію харчування грунту за рахунок участі в сівозміні різних культур, а не за допомогою використання синтетичних добрив.
Нагадаємо, сільське господарство є головним джерелом емісії одного з парникових газів.