Тваринництво

З’являються нові штами вірусу хвороби Гамборо

Хвороба Гамборо, або інфекційна бурсальна хвороба (ІБХ), прогресує попри профілактичні заходи, з’являються нові штами вірусу.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Вірус ІБХ характеризується значною штамовою різноманітністю, що насамперед пов’язано з мутаціями в гіперваріабельному регіоні гена VP2, який кодує основний капсидний білок вірусу.

Протеїн VP2 містить антигенні детермінанти, які визначають серотип вірусу. Нині описано два серотипи вірусу ІБХ. До першого належать віруси, що спричиняють хворобу в курчат, а до другого ‒ авірулентні штами.

За рівнем вірулентності представників першого серотипу розподіляють на класичні, високовірулентні й варіантні штами. Останню групу нещодавно класифікували на геногрупи G2, G4, G5, G6, G7, вона поширена по всьому світу.

Бразильські антигенні варіанти (avIBDV) виявлені в стадах птиці з помірною імуносупресією й низькою смертністю, пов’язані з вторинними інфекціями, але без класичних ознак хвороби Гамборо. Ці штами зазвичай спричиняють розвиток субклінічної форми захворювання, що особливо небезпечно для бройлерного виробництва через негативний вплив на ростові показники.

Раніше ми писали про плюси й мінуси вакцини проти хвороби Гамборо.

Довідка

Інкубаційний період за хвороби Гамборо ‒ зазвичай два-чотири дні. Першими ознаками клінічного захворювання є гостра депресія птиці, кволість, малорухливість, можливий розвиток клоацитів і діареї. За класичного перебігу патологоанатомічні зміни супроводжуються геморагічним бурситом, внутрішніми крововиливами на м’язах стегна та шлунку, інколи в нирках накопичуються урати.