Тваринництво

Завезення товарних поросят до України: проблеми й перестороги

Завезення товарних поросят до України: проблеми й перестороги

З 9 липня стало можливим завезення товарного молодняку свиней і гібридних ремонтних свинок, адже Перелік товарів критичного імпорту скасовано. Та й головної перешкоди – заборони на транзит свиней через країни ЄС, де зареєстрували африканську чуму свиней (АЧС), – також немає.

Водночас поставки товарного молодняку свиней до України ще наражаються на низку проблем і пересторог. Їх прокоментувала президент асоціації «Свинарі України» Оксана Юрченко.

  1. Перелік країн, з яких можна завозити молодняк свиней, незначний. Це або країни вільні від АЧС (Данія, Велика Британія, Іспанія, Нідерланди, Бельгія, Чехія), або благополучні регіони/зони – у випадках Польщі та Литви.
  2. Молодняк свиней імпортують відповідно до вимог погоджених ветеринарних сертифікатів. Переважна більшість із них передбачає лабораторні дослідження кожної голови під час карантину у країні походження, вартість яких часто дорівнює або перевищує вартість тварини. Виняток – сертифікат із Німеччиною, один із найновіших: досліджується лише маточне стадо, а не поросята. Однак через АЧС завозити поросят із цієї країни заборонено.
  3. Істотне подорожчання логістики. Так, худобовоз із Данії на 600-700 поросят може коштувати не менше 10-11 тис. євро.
  4. Знайти великі партії товарного молодняку, за твердженням операторів, не так просто, адже маточники переважно працюють під замовлення з постійною базою клієнтів.
  5. Перевезення влітку обмежені вимогами до благополуччя. Європейські країни накладають заборону на дальні перевезення у спеку (липень-жовтень) або дозволяють переміщення, орієнтуючись на погоду. В останньому випадку завершення карантину може припасти на високі температури, отже, тварин доведеться ще утримувати, очікуючи, поки спаде спека.
  6. Ціна на ринку регулюється попитом і пропозицією. Зважаючи на те, що в Україні пропозиція живця свиней дещо скоротилася унаслідок війни, а попит тримається на досить високому рівні, ціна на свиней забійних кондицій зросла. І це приваблює операторів. Попит на поросят нині підігрівають не лише підприємства-відгодівельники, які припиняли діяльність на час кризи 2021-го, а й ті, які займаються рослинництвом, щоб конвертувати дешеву кормову сировину в дорожче м’ясо. Якщо оператори завезуть багато поросят, відгодують і у певний момент випустять їх на ринок, сплеск пропозиції може спричинити негативну цінову динаміку. Ризик такого сценарію варто мати на увазі всім охочим завезти молодняк свиней з-за кордону.