За сальмонельозу найбільші ураження спостерігають у курчат
У курчат можуть виникати найгостріші форми захворювання на сальмонельоз, коли вони помирають, не маючи макроскопічних ушкоджень.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Однак у гострій формі у курчат можуть спостерігатися збільшена і набрякла селезінка та нирки, збільшена і набрякла печінка з білими вогнищами діаметром 2-4 мм, затримка жовткового мішка з казеозним вмістом, білуваті вузлики в легенях, серці, підшлунковій залозі або шлунково-кишковому тракті (переважно в залозистому шлунку, сліпій та прямій кишках), некротичні вогнища і геморагічні петехії в легенях.
Для обох форм характерні гемоліз і некротичні ураження серця та шлунково-кишкового тракту. У гострій фазі ураження серця проявляються у вигляді міофибриллярного некрозу з гетерофільними гранулоцитами, лімфоцитами та клітинами плазми, які замінюються гістиоцитами, коли захворювання стає хронічним. Перикард може бути потовщеним і містити фібринозний ексудат. Також ексудат може накопичуватися в ділянці живота і в передній камері ока. Інколи спостерігається набряк суглобів із в’язкими жовтими виділеннями.
У дорослої птиці ураження під час сальмонельозу менш важкі. Часто трапляється яєчник із фолікулами нормальними та з атрезією, з кістами та вузлами. Дегенеративні фолікули можуть містити маслянисту або сирну речовину, поміщену в товсту капсулу. Ці фолікули часто утворюють масу на ніжці, ізольовану від нормальної частини яєчника. Яйцепровід містить сирний ексудат.
Погане функціонування яєчників і яйцепроводу може спричинити перитонеальну овуляцію, що призведе до перитоніту й утворення спайок між внутрішніми органами черевної порожнини.
З цими ураженнями можуть бути пов’язані фібринозні перитоніт і перигепатит, асцит і перикардит із накопиченням ексудату в перикарді. Часто виявляються білі вогнища та вузлики в підшлунковій залозі і яєчках.
Нагадаємо, після антибіотикотерапії від сальмонельозу птиця може захворіти вдруге.