За підлогового утримання гіпокінезія птиці неактуальна
Інтенсивність обміну речовин в організмі птиці прямо залежить від діапазону температурних показників довкілля, пише журнал «Наше птахівництво».
У природних умовах коливання температурних режимів нерідко сягає 10-15 °С протягом доби, що підвищує життєвий тонус завдяки чіткому налагодженню природних механізмів терморегуляції й інтенсивнішому видаленню природних метаболітів.
За промислового розведення птиці зона температур комфорту для поголів’я підбирається з урахуванням максимальної конверсії корму та переходу її в енергію росту. При цьому різкі коливання температур повітря в зоні перебування птиці відсутні. Якщо вони відбуваються, то нерідко спричиняють незворотні зміни в організмі.
За кліткового способу утримання загибель поголів’я від захворювань обміну речовин, пов’язаних із гіпокінезією, в середньому вдвічі-втричі вища, як порівняти з підлоговим типом. Це засвідчив моніторинг і аналіз найпоширеніших причин падежу і вимушеного вибракування птиці за промислового птахівництва. При цьому у 85-90% причиною загибелі були захворювання репродуктивної системи та печінки.
Ці дані підтверджують, що за аналогічних умов догляду, утримання та годівлі хронічна гіподинамія є пусковим механізмом, що провокує спалахи захворювань серед чутливого поголів’я.
За підлогового утримання птиці проблема гіпокінезії втрачає свою актуальність, паренхіматозні та репродуктивні органи мають вищу функціональну і морфологічну стійкість, проте зростає рівень травматизму й канібалізму.
Організм птиці має ширший діапазон щодо вибору дефіцитних біологічних субстратів, які містяться в підстилковому матеріалі, зокрема вітамінів групи В, продуктів біохімічного синтезу тощо. Зростання рухової активності підвищує евакуаторну функцію кишківника та обмін речовин, завдяки чому ожиріння і жирова дегенерація органів реєструються спорадично.