За кокцидіозу для птиці ефективний високий рівень бетаїну безводного
Тварини за будь-якого стресу, але особливо за ослаблення імунітету й відновлення тканин, потребують більшого надходження метильних груп із кормом. Потужним донором метилу є бетаїн, пише журнал «Наше птахівництво».
Біполярна структура бетаїну робить його одним із найвизначніших органічних осмолітів у природі. Осмоліти зменшують втрату води проти осмотичного градієнта.
Бетаїн накопичується і в здорових, і в стресових клітинах кишківника, і допомагає підтримувати баланс за осмотичних викликів, пов’язаних із годівлею, навколишнім середовищем, застосуванням кокцидіостатиків або кокцидіозом. Осморегуляція кишківника забезпечує ефективне всмоктування поживних речовин і зменшує витрати енергії на роботу іонних насосів.
Накопичення бетаїну чинить стабілізувальний вплив на епітелій кишківника й збереження клітинних функцій. А регенерація клітин і збереження їх нормального функціонування ‒ основні для підтримки здоров’я та продуктивності за субклінічного кокцидіозу ‒ незалежно від того, що його спричинило: вакцинація чи обмежена ефективність кокцидіостатиків.
Широкі дослідження продемонстрували позитивний вплив на здоров’я птиці високого рівня бетаїну безводного за кокцидіозу. Ці знання можуть бути поширені на вакциновані стада, бо вакцина спричиняє контрольовану інфекцію. Хоча питання, чи може бетаїн посилити імунну реакцію внаслідок вакцинації, потребує подальшого вивчення.
Довідка
Бетаїн ‒ загальна назва триметилової похідної амінокислоти гліцину. Він міститься у багатьох рослинах і тваринах у вигляді біполярної молекули ‒ так званий бетаїн безводний.