За антисанітарії підвищується рівень смертності зародків від колібактеріозу
Від колісептицемії зародки птиці гинуть на різних стадіях ембріогенезу, проте найчастіше – у другій половині інкубації, пише журнал «Наше птахівництво».
На патологоанатомічному розтині встановлюють гіперемію та різні крововиливи (розлиті й петехіальні) в органах і тканинах, гіперемований і набряклий алантоїс. Кишківник, особливо його товстий відділ, зазвичай, роздутий газами (на фото). Уміст прямої кишки та бокалоподібного розширення набуває зеленуватого забарвлення. Крім того, на різних ділянках тіла зародка виникають значні ділянки некрозу, а жовток і білок зазвичай розріджені. Нормальний, в’язкий жовто-зелений уміст жовточного мішка за колібактеріозу стає водянистим, жовто-коричневим або казеозним.
У зародків, що загинули у 15-добовому віці, була або загальна гіперемія шкіряних покровів, або крововиливи в амніотичну порожнину, або некробіоз печінки.
Наприкінці ембріогенезу жовточний мішок із вмістом не втягується у черевну порожнину, а сам ембріогенез має нетиповий перебіг. Зародок відстає в рості, скелетні м’язи розвинені слабко. Сам уміст яйця темний. У товстому кишківнику можливе не лише накопичення газів, а й сечокислих солей.
У середньому від загиблих зародків E. coli виділяють у 0,4-12,3% випадків. За антисанітарного стану на підприємстві та низької якості дезінфекції на всіх етапах отримання й інкубації яєць смертність від колібактеріозу може сягати 25-40%, а за експериментальних досліджень, залежно від дози зараження, – до 65%.
Як повідомлялося, найчастіше зараження яєць колібактеріозом відбувається через шкаралупу.