Тваринництво

Які вимоги до посліду птиці за компостування в аерованих статичних буртах

Компостування в аерованих статичних буртах (АСБ) – поширена технологія перероблення посліду птиці в багатьох країнах, проте мало відоме в Україні. Воно належить до аеробних способів компостування біологічної сировини.

На відміну від компостування із застосуванням перемішувальних машин, де аерація компостованої сировини здійснюється шляхом її періодичного перемішування в буртах, за цієї технології бурти не перемішуються, а аерація суміші виконується через примусову подачу повітря в товщу субстрату або його відсмоктування.

За застосування цього методу компостування вимоги до вихідної сировини такі ж, як і до сировини для компостування за іншими аеробними технологіями. Тобто співвідношення вмісту вуглецю й азоту (С:N) має бути в межах (20-40):1; вологість субстрату – 45-65%; рН – у межах 5,5-9; пористість субстрату – 30-50%; середній розмір часток – не більше ніж 50 мм.

У підстилкового посліду співвідношення С:N близьке до оптимального, але зазвичай –недостатня вологість, тому його потрібно зволожувати водою. І навпаки –  безпідстилковий послід найчастіше має вологість більшу за оптимальну. Її нормалізують додаванням наповнювачів – речовин із нижчою вологістю (підстилкового посліду, торфу, соломи, тирси, стружки та кори дерев, стебел соняшнику та кукурудзи тощо).

Безпідстилковий послід зазвичай має низьке співвідношення С:N – 5:1-8:1. Інколи недостатнє вуглецево-азотне співвідношення (в межах 10:1-15:1) має і підстилковий послід, тому до них потрібно додавати матеріали з вищим умістом вуглецю. Найчастіше для цього використовують ті самі матеріали, що й для зменшення вологості субстрату: торф, солому, тирсу, стружку та кору дерев, стебла соняшнику та кукурудзи тощо. За потреби сировину подрібнюють.