Тваринництво

Які клінічні ознаки вірусної діареї ВРХ за утробного інфікування

У тільних корів первинна інфекція нецитопатичним вірусом вірусної діареї ВРХ призводить до зараження плода через плаценту, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Тяжкість інфекції залежить від періоду тільності на момент інфікування. Так, до 120-го дня тільності вірус уражує практично всі органи плода, спричиняє його загибель – відбувається розсмоктування зародка, муміфікація чи аборт.

У деяких випадках результатом зараження є поява телят-вірусоносіїв, які не виробляють антитіл проти вірусу цього типу. Такі тварини – постійне джерело поширення вірусу на фермі. Тому сироватка крові, відібраної для аналізу перед напуванням телят молозивом, негативна до антитіл вірусу вірусної діареї ВРХ. Після споживання молозива ці тварини стають в основному серопозитивними.

Титри корів при цьому лишаються високими через стимуляцію імунної системи вірусом, який виділяє плід.

Такі тварини-вірусоносії можуть народитися з ураженням шкіри, мозку, очей або шерсті. Їхня вага на час отелення буде меншою від фізіологічної норми. Приблизно 50% тварин-вірусоносіїв не мають жодних клінічних ознак хвороби за народження. Однак вони – величезний ризик для інших тварин на фермі.

У разі зараження між 120-м і 150-м днями тільності плід здатний виробляти імунну відповідь на інфікування вірусом вірусної діареї ВРХ, який у цей період виражається у вигляді запалення. Оскільки це – період розвитку нервової системи й очей у плода, уражені тварини можуть мати вроджені вади нервової системи й очей. Ці дефекти після народження теляти клінічно проявляються у вигляді таких симптомів:

• атаксія (порушення координації рухів), рух по колу;

• сліпота (катаракта);

• сповільнений ріст (пригнічена імунна система).

Такі телята можуть бути носіями вірусу, але вони зазвичай не інфіковані вірусом вірусної діареї ВРХ і мають високий рівень антитіл на вірус до напування молозивом. Вони лишаються серопозитивними протягом усього життя.

Інфікування плода після 150 дня тільності зазвичай призводить до утворення повної імунної відповіді й загибелі вірусу. І хоча плід може розвиватися уповільнено, він гине зрідка, а після отелення не має вірусу і є серопозитивним.

Нагадаємо, вірусна діарея ВРХ зазвичай починається непомітно.