Які альтернативні енергетичні рішення обрати свиногосподарствам
Свинарське ПП «Сігма» близько восьми років як відмовилося від газу і використовує для обігріву твердопаливні котли. У відгодівельнику встановили біогазову станцію, яка працює суто на свинячій гноївці без додавання інших субстратів.
Про це розповів директор із розвитку тваринництва «Сігми» Артур Лоза, повідомили в асоціації «Свинарі України».
«На фермі – фблизько 10 тис. свиней, які щодня продукують 80-100 м³ гноївки. З неї виробляється 2,5 тис. м3 біогазу, що дорівнює 80-100 кВт електроенергії, – зазначив він. – Цього достатньо для забезпечення потреб майданчика. При цьому при виробництві біогазу генерується близько 150 кВт теплової енергії».
Усі енергоносії дорожчатимуть, зауважив Артур Лоза.
«Якщо ціна на газ пішла догори, електроенергія підтягнулася теж. Те саме відбуватиметься і з ціною на інші носії: і пелету, і щепу, і деревину, і вугілля тощо. А тому сьогодні час, окрім оперативних рішень, подумати і про стратегічні, – вважає він. – Я в пріоритет поставив би біогаз. Адже це – не тільки електро- й теплозабезпечення, а й ефективний спосіб утилізації гноївки. А це – скорочення викидів і запахів від свиноферми».
Перепоною є лише вартість такого проєкту: установка потужністю 0,5 МВт коштуватиме 1,5 млн євро, а 1 МВт – від 3 млн євро.
Серед інших рішень, вартих уваги, Артур Лоза зауважив системи рекуперації тепла, сонячні батареї.
«Ключова проблема – вартість таких проєктів. Якщо не розглядати їх як окремий бізнес, а як систему власного електро- і теплозабезпечення, то це – дороговартісна інвестиція, – зазначив він. – Ураховуючи її екологічну та соціальну складову, було б правильно заручитися підтримкою з боку держави».
Нагадаємо, «Нива Переяславщини» опалює тваринницькі комплекси соломою.
Як повідомлялося, гібридна система використання сонячної енергії дозволяє отримувати й електроенергію, і тепло.