Тваринництво

Як знизити смертність зародків і підвищити виводимість інкубаційних яєць

Як знизити смертність зародків і підвищити виводимість інкубаційних яєць

У процесі інкубації можна застосовувати спеціальні заходи зі зниження смертності зародків і підвищення виводимості яєць, пише журнал «Наше птахівництво».

Застосування міліметрових хвиль (завдовжки 1-10 мм і частотою 30-300 ГГц) ‒ один із перспективних напрямів інкубації. Як джерело опромінення можна застосовувати серійний апарат ПОРТ-ЕЛМ/НН потужністю на виході 30 мВт і частотою 53,5 ГГц.

Опромінення яєць рекомендують проводити протягом 3 хвилин за 10 годин до початку інкубації. Це стимулює розвиток і знижує смертність ембріонів на ранніх стадіях.

Перед закладанням яєць і під час інкубації можна обробляти їх електричним полем для дезінфекції, а також стимулювання росту й розвитку ембріонів.

Для зниження смертності ембріонів у другій половині інкубації можна вдаватися до киснедизації яєць. Для цього у повітряну камеру вводять додаткову кількість кисню, а також вітаміни, поживні речовини й антибіотики, занурюючи яйця в розчини або шляхом ін’єкцій.

Також можливе аерозольне оброблення яєць біологічно активними речовинами, опромінення ультрафіолетом та іонізівною радіацією, оброблення аероіонами.

Ефективним способом зниження пізньої ембріональної смертності є оброблення яєць розчином гіпохлориту натрію в концентрації 0,6%. Розчин розпилюють безпосередньо в інкубаторі (за інкубації за схемою «одна партія в шафі»).

Оброблення яєць здійснюють у такі періоди:

‒ для яєчних курей ‒ 17 доба інкубації;

‒ для яєчно-м’ясних ‒ 17 доба і 6 годин інкубації;

‒ для м’ясних курей ‒ 17,5 доби інкубації;

‒ для качок ‒ 22 доба інкубації;

‒ для гусей ‒ 24 доба інкубації.

Завдяки цьому способу видаляється кутикула з поверхні яйця, що позитивно впливає на газообмін ембріонів; охолоджуються яйця, що стимулює розвиток зародків; знижується мікробна забрудненість яєць, підвищується виводимість і якість отриманого молодняку птиці.

Слід зазначити, що потреба в заходах для підвищення виведення молодняку деякою мірою визначається біологічною повноцінністю яйця, що надійшло на інкубацію. За низької якості інкубаційного яйця не варто очікувати значного ефекту від згаданих засобів.