Тваринництво

Як протидіяти репродуктивно-респіраторному синдрому свиней

Незалежно від характеру репродуктивно-респіраторного синдрому свиней (РРСС), дуже важливо негайно вжити заходів для зниження рівня інфекції, а потім розробити стратегію боротьби для конкретного стада.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Стратегія щодо РРСС на ранній стадії передбачає:

– утримання стада РРСС-позитивним зі стабільним поголів’ям свиноматок;

– ліквідацію хвороби за допомогою санації.

За першого варіанта потрібно дотримуватися запобіжних заходів для стад, інфікованих РРСС, для кожної окремої групи тварин: свиноматок, кнурів, поросят, товарних свиней.

Практика свідчить, що причиною постійних проблем у стаді свиноматок часто є введення свинок/кнурів. Їх треба привести у відповідність до статусу в стаді. Для надійної гарантії, що свинки будуть позитивними на антитіла, але більше не виділятимуть вірус, після прибуття вони мають бути старшими 5 місяців. Їх поміщають у повний карантин щонайменше на 8, а краще 12 тижнів до переміщення в секцію свиноматок.

Під час вакцинації проти РРСС важливо зосередитись на вакцині, що працює проти типу РРСС, виявленого у стаді. Вакцини використовують із обережністю, бо вони живі.

Санація поголів’я свиней може бути повною або частковою. Повна санація передбачає регулярну SPF-чистку, під час якої визначають усіх інфікованих тварин. Після цього секцію ретельно миють і дезінфікують. Нових тварин, вільних від РРСС, можна розміщувати через 3 тижні.

За часткової санації звільняють лише ті частини стада, де спостерігається постійне зараження молодняку свиней. Часткова санація добре протестована в Данії, за правильної підготовки ймовірність успіху – 80-90%. Перший етап передує фактичній реабілітації та спрямований на те, щоб РРСС прижився у секції для свиноматок. Найважливішим інструментом є набір нових племінних тварин та оптимізація робочих процедур, а також подальший постійний серологічний моніторинг.

Нагадаємо, вірус РРСС найчастіше поширюється серед свиней горизонтальним шляхом.