Тваринництво

Як племінним господарствам впровадити трансплантацію ембріонів ВРХ  

Як племінним господарствам впровадити трансплантацію ембріонів ВРХ  

Для впровадження трансплантації ембріонів у практику племінних господарств економічно виправдані два шляхи, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Перший – отримання ембріонів від корів-рекордисток господарств і пересаджування їх телицям-реципієнтам. Для цього з племінного ядра слід вибрати корів-рекордисток (10 тис. кг молока і вище), провести гормональне оброблення, вимивання ембріонів і трансплантацію їх телицям.

Одержати ембріони від корови без значних втрат продуктивності можна раз на рік – у середньому це 5 якісних ембріонів. Після цього корову осіменяють – сервіс-період подовжується на 30-45 днів.

Якщо дійну корову треба повернути у виробничий цикл, проводять одне вимивання ембріонів і запліднюють її на тільність. Але якщо донор ембріонів дуже цінний у племінному плані й дає багато ембріонів, то власник тварини може отримувати ембріони протягом року (20-35 ембріонів) або навіть довічно (100 і більше ембріонів). Тобто пожертвувати валовим надоєм молока на користь ембріонів і численного потомства від цінної корови (8-15 телят на рік).

Також можливе використання стада 10-20 голів постійних корів-донорів, у яких 4 рази на рік проводять вимивання ембріонів, після кожного – реабілітаційні процедури.

У старих або вибракуваних корів вимивання ембріонів можливе до 4 разів на рік – так у середньому одержують по 3-5 якісних ембріонів на донора.

Другий шлях – закупівля ембріонів імпортної селекції та трансплантація їх підготовленим телицям.

Нагадаємо, трансплантація ембріонів пришвидшує селекційний процес уп’ятеро-вшестеро.